'Gruzijas brauciena' aktualizēšanā 'Vienotība' vaino 'Saskaņas' priekšvēlēšanu kampaņu (plkst. 12:30)
Foto: F64

Saistībā ar vairāku politiķu braucienu uz Gruziju un pārmetumiem par šī brauciena saistību ar bankas "Citadele" pārdošanas procesu "Vienotības" Ētikas komisija vaino partijas "Saskaņa" priekšvēlēšanu kampaņu, savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) šo jautājumu Ētikas komisijā nevērtēs.

"Vienotības" Ētikas komisija jautājumā par "Vienotības" politiķu braucienu uz Gruziju vairākiem cilvēkiem pieprasījuši papildu informāciju, sacīja komisijas priekšsēdētājs Didzis Šēnbergs. Viņš norādīja, ka pagaidām nav pamata uzskatīt, ka kaut kas ir pārkāpts, jo situācija vēl tiks vērtēta.

Viņš neatklāja, kam un kāda informācija ir prasīta, kā arī nesniedza tiešu atbildi uz jautājumu, vai šī situācija nemet korupcijas ēnu. Informācijas saņemšanai no attiecīgajām personām neesot noteikts konkrēts laiks. Komisijas priekšsēdētājs noliedza, ka atbildes nesniegšana uz vairākiem jautājumiem liecinātu par komisijas noslēpumainību.

"Esam saņēmuši dokumentus, ka visus izdevumus "Vienotības" biedri par lidojumu uz Gruziju ir apmaksājuši paši.

Kā pauda Šēnbergs, "Saskaņas" līderis Nils Ušakovs esot atzinies, ka vēsts par Gruziju ir "Kremļa partijas "Saskaņa" apmaksāta priekšvēlēšanu kampaņa". Šēnbergs šo apgalvojumu pamatoja, atsaucoties uz e-pastu, ko sūtījis "Saskaņas" līderis. Ētikas komisijas sēde sasaukta, ņemot vērā mediju interesi.

Dusmīgi par šādiem izteikumiem ir "Saskaņas" politiķi, kuriem "šķiet, ka "Vienotības" ētikas speciālists lieto smagas narkotikas, kas izsauc ne mazāk smagas halucinācijas".

"Es pat nezinu, kā tāds Didzis Šēnbergs izskatās. Vēl jo vairāk, neesmu ar viņu nekādā formā apspriedis "Vienotības" brauciena uz Gruziju tēmu," norāda "Saskaņas" valdes priekšsēdētājs Nils Ušakovs.

Šēnbergs gan uz šiem apgalvojumiem atbild, ka nekad mūžā nekādas narkotikas nav lietojis un pat nav smēķējis. "Kā visiem latviešu cilvēkiem garšo "Piebalgas alus". Piedāvāju iziet narkotiku testu kopā - mani mati pierādīs aizliegtu vielu neesamību gadiem, bet, vai Kermļa balstītāju premjera kandidātam ir drosme, ka neatklāsies kāds pasens grēciņš?" paziņojumā norāda Šēnbergs.

Viņš norāda, ka "Ušakova rupjā runa līdzinās Maskavas klišejām: [Aleksandrs] Vešņakovs par [Vairu] Vīķi-Freibergu - "dopings", Kremlis par Ukrainas ministru - "burvju eleksīrs"".

Jautājums par Gruzijas braucienu pārrunāts arī "Vienotības" Saeimas frakcijas sēdē. Frakcijas priekšsēdētāja vietniece Lolita Čigāne pauda viedokli, ka ažiotāža esot radīta, lai izgāztu "Citadeles" pārdošanas darījumu un lai rezultātā tā nonāktu Krievijas investoru rokās. Šajā jautājumā, iespējams, varētu būt arī politiskās apvienības "Saskaņas centrs" interese, piebilda Čigāne.

Frakcijas sēdē Zaķis esot sīki iztaujāts par šo braucienu, un "Vienotības" deputāti pārliecinājušies, ka tas bijis privāts brauciens un par "Citadeles" pārdošanu tajā netika runāts, klāstīja Čigāne. Zaķis arī esot apgalvojis, ka viņa rīcībā ir visi dokumenti, kas apliecina, ka viņš pats apmaksājis braucienu.

Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) savā Ētikas komisijā neplāno pārrunāt jautājumu par aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) dalību šajā braucienā. ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis esot personīgi pārrunājis šo situāciju ar Vējoni un viņam neesot radušas nekādas aizdomas, ka šis brauciens varētu ietekmēt "Citadeles" pārdošanu vai būtu ar to saistīts. Politiķis uzskata, ka ministra piedalīšanās braucienā nerada aizdomas par korupciju.

Komentējot "Vienotības" Ētikas komisijas sasaukto sēdi par tās biedru braucienu uz Gruziju, Brigmanis norādīja: "Kas vainīgs, tas bailīgs".

Kā iepriekš vēstīja laikraksts "Diena", īsi pirms lēmuma par bankas pārdošanu "Ripplewood Holdings" valdošo partiju politiķi baudījuši atpūtu kopā ar oficiālo "Citadeles" pircēja pārstāvi. Kopā ar "Ripplewood Holdings" pārstāvi Valdi Siksni ceļojumā uz Gruziju augusta sākumā devās gan Vējonis, gan Valdis Dombrovskis ar kundzi, gan Zaķis.

Kā ziņots, valdība 16.septembrī pēc vairāku stundu lemšanas akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu, žurnālistiem pastāstīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), atsakoties pašlaik sniegt sīkāku informāciju par darījuma nosacījumiem.

Šo darījumu atbalsta arī otrs "Citadeles" dalībnieks - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), kas arī pēc darījuma ar "Ripplewood Holdings" "Citadelē" saglabās 25% bankas akciju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!