Bankas "Citadele" pārdošanas skandāls ir stipri "ievilcies un aizlaists", tāpēc labākā scenārija gadījumā tas tikai ierobežos "Vienotības" popularitātes pieaugumu, bet sliktajā - partijas atbalstītāju skaits 12.Saeimas vēlēšanās kritīsies par dažiem procentpunktiem, aģentūrai LETA sacīja politologs Filips Rajevskis.
Ja "Citadeles" pārdošanas skandāls turpināsies arī nākamnedēļ, tas atstās samērā lielu negatīvu iespaidu uz "Vienotību", viņš norādīja. Negatīvas situācijas, kas ir aktuālas trīs dienas, liela daļa sabiedrības nemaz nepamana. Taču, tā kā "Citadeles" pārdošanas lieta ir ievilkusies un "stipri aizlaista", tad labākajā gadījumā šī situācija tikai ierobežos "Vienotības" popularitātes pieaugumu, bet sliktajā gadījumā partijas atbalstītāju skaits kritīsies par dažiem procentpunktiem.
Nākamā būs politisko debašu nedēļa, un konkurenti izmantos iespēju, lai iztaujātu "Vienotību" par "Citadeles" pārdošanas aspektiem. Politiskajam spēkam nepalīdzēs tas, ka tiek apgalvots, - bankas investori pārstāv mūsu stratēģiskos partnerus ASV, jo šī ziņa ir parādījusies pārāk novēloti. Vēstījumu, ka banku iegādāsies mūsu draugi, vajadzēja sniegt savlaicīgāk, bet pašlaik tam nav pietiekamas jaudas, lai nodzēstu skandāla izraisīto "ugunsgrēku", akcentēja politologs.
Tā kā pirms vēlēšanām ir aizliegtas televīzijas reklāmas, tad "Vienotībai" nav iespējas, ieguldot lielus līdzekļus, pusotras nedēļas laikā izskaidrot situāciju. Visvairāk "Citadeles" lietā cilvēkus satrauc slepenība un neskaidrība, norādīja Rajevskis.
Gruzijas brauciens ir neliela detaļa bankas pārdošanas stāstā, tāpēc Zaļo un zemnieku savienību šī situācija skars mazāk. Rajevskis skaidroja, ka tikai neliels skaits cilvēku zina, ka arī aizsardzības ministrs Raimonds Vējonis (ZZS) vienā lidmašīnā ar "Ripplewood Holdings" pārstāvi Valdi Siksni augusta sākumā devās ceļojumā uz Gruziju. Tam tiktu pievērsta lielāka uzmanība, ja Vējonis būtu ZZS premjera amata kandidāts.
Gruzijas brauciens gūtu plašāku ievērību, ja par to atklātos kādi jauni fakti, sacīja Rajevskis.
Jau vēstīts, ka sabiedrībā jautājumus raisījusi "Citadeles" pārdošanas lieta, ņemot vērā, ka joprojām nav oficiāli izplatīta pilnīga informācija par bankas pārdošanas cenu un investoriem. Lai skaidrotu situāciju, "Vienotība" izplatījusi informējošu materiālu par to, kāda ir situācija ar "Citadeli" un kāpēc banka ir jāpārdod.
Kā iepriekš vēstīja laikraksts "Diena", īsi pirms lēmuma par bankas pārdošanu "Ripplewood Holdings" valdošo partiju politiķi baudījuši atpūtu kopā ar oficiālo "Citadeles" pircēja pārstāvi. Kopā ar "Ripplewood Holdings" pārstāvi Siksni ceļojumā uz Gruziju augusta sākumā devās gan Vējonis, gan ekspremjers Valdis Dombrovskis (V) ar kundzi, gan "Vienotības" Saeimas frakcijas priekšsēdētājs Dzintars Zaķis.
Pēc šī notikuma notika "Vienotības" Ētikas komisijas sēde, kurā netika pieņemts gala lēmums, taču tās priekšsēdētājs Didzis Šēnbergs norādīja, ka pagaidām nav pamata uzskatīt, ka kaut kas ir pārkāpts, jo situācija vēl tiks vērtēta. Komisija par "Vienotības" politiķu braucienu uz Gruziju vairākiem cilvēkiem pieprasījusi papildu informāciju.
Kā pauda Šēnbergs, "Saskaņas" līderis Nils Ušakovs esot atzinies, ka vēsts par Gruziju ir "Kremļa partijas "Saskaņa" apmaksāta priekšvēlēšanu kampaņa". Šēnbergs šo apgalvojumu pamatoja, atsaucoties uz e-pastu, ko sūtījis "Saskaņas" līderis.
Savukārt Ušakovs noraida šos apgalvojumus. "Šķiet, ka "Vienotības" ētikas speciālists lieto smagas narkotikas, kas izsauc ne mazāk smagas halucinācijas. Es pat nezinu, kā tāds Didzis Šēnbergs izskatās. Vēl jo vairāk, neesmu ar viņu nekādā formā apspriedis "Vienotības" brauciena uz Gruziju tēmu," paziņojumā plašsaziņas līdzekļiem uzsver Ušakovs.
Šēnbergs noliedza, ka būtu lietojis narkotikas, un aicināja Ušakovu kopā iziet narkotiku testu. Komisijas priekšsēdētājs norādīja, ka Ušakova rupjā runa līdzinās Maskavas paustajām klišejām, solīja, kad būs iespējams, atsūtīt e-pasta vēstuli, kurā "Saskaņas" premjera amata kandidāts paudis minēto pozīciju par Gruzijas braucienu.
Savukārt Zaļo un zemnieku savienība (ZZS) savā Ētikas komisijā neplāno pārrunāt jautājumu par aizsardzības ministra Raimonda Vējoņa (ZZS) dalību šajā braucienā. ZZS Saeimas frakcijas vadītājs Augusts Brigmanis esot personīgi pārrunājis šo situāciju ar Vējoni, un viņam neesot radušas nekādas aizdomas, ka šis brauciens varētu ietekmēt "Citadeles" pārdošanu vai būtu ar to saistīts. Politiķis uzskata, ka ministra piedalīšanās braucienā nerada aizdomas par korupciju.
Apvienība "Saskaņas centrs" rosināja uzdot valdībai "nekavējoties apturēt" bankas "Citadele" pārdošanu, taču Saeima noraidīja attiecīgo ierosinājumu. Partija "Saskaņa" šonedēļ, 28.septembrī, Doma laukumā rīkos protesta akciju pret "Citadeles" pārdošanu. "Zādzība, kādas Latvijā nebija kopš deviņdesmitajiem gadiem, - tā var nosaukt Latvijas valdības apstiprināto "Citadele" bankas pārdošanas darījumu," uzsver politiskais spēks.
Kā ziņots, valdība 16.septembrī pēc vairāku stundu lemšanas akceptēja ASV fonda "Ripplewood Holdings" izteikto bankas "Citadele" iegādes piedāvājumu, žurnālistiem pastāstīja Ministru prezidente Laimdota Straujuma (V), atsakoties pašlaik sniegt sīkāku informāciju par darījuma nosacījumiem.
Šo darījumu atbalsta arī otrs "Citadeles" dalībnieks - Eiropas Rekonstrukcijas un attīstības banka (ERAB), kas arī pēc darījuma ar "Ripplewood Holdings" "Citadelē" saglabās 25% bankas akciju.