Daži medicīniski fakti par alkoholu
Cauri vēdera iekšējām sieniņām alkohols var tikt uzsūkts tieši asinīs. Tas notiek ātri, un alkohols asinīs nokļūst viscaur ķermenī, ieskaitot smadzenes un muskuļus, ietekmējot mūsu spriešanas spējas un koordināciju.
Alkohols tiek pārstrādāts aknās. Sievietēm aknas ir mazākas nekā vīriešiem, tāpēc alkohols viņas ietekmē ātrāk un ķermenī paliek ilgāk. Tieši tāpēc ieteicamā deva sievietēm (2-3 vienības dienā vai 14 vienības nedēļā) ir mazāka nekā vīriešiem (3-4 vienības dienā vai 21 vienība nedēļā) (vienību daudzumu skat. zemāk).
Alus un vīns satur dažus vitamīnus, bet tādu nav stiprajos alkoholiskajos dzērienos. Pastāv pieņēmums, ka sarkanvīns atstāj pozitīvu ietekmi uz cilvēka veselību, jo tas satur flavonoīdus, kuri var palīdzēt novērst koronāro sirds saslimšanu, žultsakmeņu veidošanos un sirdstrieku.
Alkohola saturs dzērienos ļoti atšķiras. Procenti uz pudeles norāda, cik ‘stiprs’ ir šis dzēriens. Tas arī nosaka vienības lielumu. Piemēram:
Dzerot daudz, var rasties veselības problēmas un ‘nežēlīga’ dzeršana var radīt aknu cirozi. Pārāk liela dzeršana ilgstošā laika periodā ir saistīta ar lielāku iespējamību saslimt ar krūts vēzi, kā arī mutes, plaušu un aknu vēzi gan sievietēm, gan vīriešiem. Iespēja saslimt ar šīm slimībām vēl vairāk palielinās cilvēkiem, kuri smēķē.
Pieļauju, ka ne reizi vien esat dzīvē novērojuši, ka viens cilvēks noreibst ātrāk, cits uzvedas, it kā ūdeni būtu dzēris. Atšķirīgo alkohola ietekmi uz ķermeni ietekmē dažādi faktori. Daži no tiem ir:
Atgriežoties pie slaiduma tēmas, tad alkohols var ietekmēt mūsu spriešanas spējas un bieži mūs sekmē apēst vairāk, nekā plānots. Lai no tā izvairītos, ir pāris viltības, kuras varētu palīdzēt alkohola kalorijām nebūt tik milzīgām:
- Uzdzer katram alkoholiskajam dzērienam glāzi ūdens vai bezkaloriju dzērienu.
- Atšķaidi dzērienus, kā piem., vīnu, ar minerālūdeni, lai dzērienu dzertu ilgāk.
- Ieēd pirms dzeršanas - liesa dārzeņu zupa ir laba, lai sajustu sātu, bet ietaupa kalorijas.
- Pievērs uzmanību tam, ko ēd, un kad dzer, pamēģini turēties pa gabalu no uzkodām, kā piem., sāļie riekstiņi vai čipsi.
- Uzmani tās glāzes, no kuras dzer, tilpumu un dzēriena stiprumu, lai varētu daudz maz izsekot alkohola vienībām.
- Kad dzer alkoholu, lieto mazkaloriju piedevas – izvairies no cukurainām versijām, kuras ir kalorijām bagātas.