Jaunākais bubulis, kas tagad mēdz parādīties mūsu šķīvjos, saskaņā ar "The New York Times" ASV, ir glutēns jeb lipeklis. Šī olbaltumviela ir kviešu, rudzu, miežu un auzu sastāvā. Pēc aptuveniem aprēķiniem apmēram pusprocentam iedzīvotāju tas izraisa tievās zarnas iekaisumu, kas ar laiku var sagraut zarnas gļotādu. Glutēna nepanesības rezultātā rodas tādas problēmas kā caureja un gāzes, ilgākā laika periodā var rasties uzturvielu un vitamīnu trūkums organismā, barības vielu deficīts un hronisks nogurums. Šie simptomi ilgu laiku nav sevišķi izteikti – kurš gan reizēm nejūtas noguris un kam nav gremošanas traucējumu? Un tomēr tas var radīt aizdomas – varbūt man ir glutēna nepanesība.
Šādas šaubas ir pieļaujamas, taču situācija kļūst groteska tad, kad pēc pamatīgas izmeklēšanas pie ārsta ar antiķermenīšu pārbaudēm un zarnu gļotādas biopsiju šīs aizdomas netiek apstiprinātas, bet sieviete turpina turēties pie savas pārliecības. Kāpēc gan veikalos parādās aizvien vairāk produktu, kas nesatur glutēnu? Tātad kaut kas tajā lietā tomēr ir, viņas secina. Un tā glutēna histērija pamazām ieviešas arī pie mums. Interneta forumos glutēns tiek vainots gandrīz visās veselības problēmās, sākot no depresijas, migrēnas un beidzot ar neauglību un seksuālās tieksmes mazināšanos.
Tām sievietēm, kuras pēc līdzjūtīgo draudzeņu ieteikuma atsakās no šī "mēsla", reizēm paveicas brīnumainā kārtā izārstēties, un arī notievēt. Iemesls tam ir vienkāršs: kviešu milti ir gandrīz ikvienā neveselīgajā produktā: sākot no keksa un beidzot ar hamburgeru. Ja to visu izsvītro no ēdienkartes, var izvairīties no ļoti liela daudzuma kaloriju. Pie tam nav nepieciešams atteikties no cepumiem un tamlīdzīgiem našķiem, jo iespējamas iegādāties aizvien vairāk bezglutēna pārtikas produktu, kurus atsevišķas pārtikas produktu ražotāju ķēdes mērķtiecīgi reklamē. Ražotājiem un izplatītājiem šī jaunā baiļu tendence ir visai izdevīga. No otras puses, patiešām alerģiskie cilvēki arī ir ieguvēji no šī piedāvājuma paplašināšanās.
Cilvēkiem ar glutēna alerģiju ir zināmas cerības uz izveseļošanos, jo zinātnieki no Stenfordas universitātes Kalifornijā (ASV) ir veikuši eksperimentu ar enzīmiem, kas spēj zarnās sašķelt glutēnu.
Vairāk informācijas par glutēna nepanesību un celiakiju: