zoss cepetis roast goose
Foto: Shutterstock
Tautas ticējums vēsta, ka Mārtiņos Dievs iemet pēdējo aukstuma akmeni ūdenī un tas pārklājas ar ledu; tad lāči aizmieg ziemas miegā. Pirms doties ziemas miegā kopā ar lāčiem, senie latvieši mīlēja kārtīgi paēst, tāpēc, atceroties senču tradīcijas, Mārtiņdienas svētku galdam piedāvājam sātīgas receptes no Ņinas Masiļūnes grāmatas "Latviešu iecienītie ēdieni".

Zoss cepetis

Foto: PantherMedia/Scanpix

Sastāvdaļas: 2-2,5 kg smaga zoss, 40 g sīpolu, 10 g pētersīļu un seleriju, sāls, maltie pipari.

Pagatavošana:

Zosi noskalo, nosusina, pakaļdaļā izdara iegriezumu un iebāž stilbiņus. Ierīvē ar sāli un pipariem, liek ar muguras daļu uz leju cepešpannā, pielej nedaudz ūdens un cep cepeškrāsnī.

Kad zoss apcepusies brūngana, pieliek sagrieztus sīpolus, pētersīli, seleriju, ja vajadzīgs, papildina šķidrumu un cep mērenā siltumā 1 - 1 ½ stundu, bieži aplaistot.

Zoss cepeti mazliet atdzesē, tad sagriež gabaliņos (vispirms zosi pārgriež uz pusēm gareniski, tad katru pusi atkal sagriež gareniski uz pusēm), liek sakarsētā cepešbļodā, uzlej nedaudz cepeša mērces.

Piedevas: cepti kartupeļi, sautēti skābi kāposti vai cepti āboli (āboliem ar seržu nazi izdobj sēklotni, liek emaljētā vai keramikas pannā, uzkaisa nedaudz cukura un cepeškrāsnī cep, līdz āboli mīksti).

Tāpat gatavo un pasniedz pīles cepeti.

Es gaidīju Mārtiņdienu
Tā kā lielu svētku dienu:
Mīksts plācenis muldiņā,
Zosu gaļa bļodiņā.


Ar āboliem pildīts zoss cepetis


Foto: PantherMedia/Scanpix

Sastāvdaļas: 2-2,5 kg smaga zoss, sāls, 8-10 saldskābi āboli, ūdens pēc vajadzības.

Pagatavošana:

Cepšanai sagatavotu zosi ierīvē ar sāli un piepilda ar veseliem vai uz pusēm pārgrieztiem, nomazgātiem āboliem. Ja visus ābolus nevar iepildīt vai vēlas vairāk izcept, tad pārējos cep uz pannas blakus cepetim. Piepildītu zosi aizšuj un cep karstā krāsnī tāpat kā receptē "Zoss cepetis".

Zosi var piepildīt ar sautētiem skābētiem kāpostiem. Bieži kopā ar cepeti uz pannas izcep arī kartupeļus.


Cepti kāļi


Foto: PantherMedia/Scanpix

Pagatavošana:

1. variants: Sastāvdaļas: 400 g kāļu, ½-1 ola, 2-3 tējk. rīvmaizes, 1 tējk. kviešu miltu, ķimenes, sviests vai augu eļļa.

Pagatavošana:

Vidēja lieluma kāļus ar suku notīra tekošā ūdenī, liek cepeškrāsnī uz restēm, cep, līdz kāļi mīksti. Tad nomizo, sagriež 1 cm biezās šķēlēs, pārkaisa ar sāli, ķimenēm, iemērc sakultā olā, apviļā rīvmaizē, kas sajaukta ar miltiem, un cep sviestā vai augu eļļā brūnas. Pasniedz ar skābu krējumu vai kā piedevu jēra gaļas ēdieniem.

2. variants. Sastāvdaļas: 400 g kāļu, sinepes, 50 g Holandes siera, augu eļļa.

Olu mīklai: 1 ola, 1 ēd. k. piena, 1-1 ½ ēd. k. kviešu miltu, sāls.

Pagatavošana:

Sakultām olām pievieno miltus, sāli, pienu. Izceptus kāļus sagriež šķēlēs, pārziež ar sinepēm, apviļā sarīvētā sierā, iemērc olu mīklā un cep eļļā gaiši brūnus. Var pasniegt siltus vai aukstus ar brūkleņu ievārījumu vai skābu krējumu.


Glazēti kāļi


Foto: PantherMedia/Scanpix

Sastāvdaļas: 400 g kāļu, 1-1 ½ ēd. k. sviesta, 1 ēd. k. cukura, sāls.

Pagatavošana:

Notīrītus, nomizotus kāļus sagriež mazos stienīšos. Pannā izkausē cukuru kopā ar sviestu, liek kāļu stienīšus, uz lēnas uguns sautē mīkstus, palaikam apmaisot. Pievieno nedaudz ūdens, sāli, sautē mīkstus. Pasniedz pie mājputnu ēdieniem.


Kāļu pūtelis


Foto: PantherMedia/Scanpix

Sastāvdaļas: 500 g kāļu, 2 olas, 50 g sviesta, 1 ēd. k. skāba krējuma, 1 ēd. k. medus, 1 ēd. k. rīvmaizes, sāls.

Pagatavošana:

Nomizotus kāļus sagriež gabalos, applaucē, ļauj ūdenim atdzist, pēc tam kāļus sālsūdenī vāra mīkstus, atdzesē un samaļ. Masā iemaisa olu dzeltenumus, rīvmaizi, krējumu un ar sāli saputotus olu baltumus.

Sviestu (nedaudz atstāj veidnes ieziešanai) izkausē, pievieno medu, karsē, līdz medus izkūst. Ar sviestu ieziestā veidnē liek kāļu masu, pārkaisa ar rīvmaizi un pārlej ar sviesta un medus maisījumu.

Cepeškrāsnī cep 20-25 minūtes. Pasniedz ar grauzdētām maizītēm vai kā piedevu mājputnu gaļas ēdieniem.


Zirņu pikas


Foto: ČetrasSezonas.lv

Sastāvdaļas: 200 g pelēko zirņu, 100 g kartupeļu, 60 g žāvēta speķa, 30 g sīpolu, 50 g kaņepju sviesta.

Pagatavošana:

Mērcētus zirņus un nomizotus kartupeļus atsevišķi vāra mīkstus, nokāš un divas reizes samaļ. Masai pieliek mazos kubiņos sagrieztu, kopā ar sasmalcinātiem sīpoliem apceptu speķi, kaņepju sviestu, sāli un samīca.

Masu sadala apmēram 50-70 g smagos gabaliņos un saveļ pikās, liek dziļā vai lēzenā traukā.

Atsevišķi pasniedz rūgušpienu, pienu vai paniņas.


Sakņu bļoda


Foto: stock.xchng

Sastāvdaļas: 500 g svaigu kāpostu, 200 g burkānu, ½ glāze konservētu zaļo zirnīšu, 40 g sviesta.

Pagatavošana:

Kāpostgalvu pārgriež uz pusēm un kopā ar notīrītiem, nomizotiem burkāniem liek verdošā, pasāļā ūdenī. Kad burkāni un kāposti mīksti, tos ar putu karoti izņem no ūdens un notecina.

Kāpostgalvas puses sagriež šķēlēs, burkānus - šķēlītēs. Kāpostu šķēles kārto sasildītā cepešbļodā kopā ar burkānu šķēlēm. Klāt pieliek divās kaudzītēs sakarsētus zirnīšus. Dārzeņus pārlej ar sakarsētu izkausētu sviestu.

Kopā ar kāpostiem, burkāniem, zirnīšiem var pasniegt atsevišķi novārītus kāļus.

Sakņu bļodu pasniedz kā piedevu dažādiem gaļas ēdieniem (cepešiem, veltņiem, desiņām).


Rupjmaizes dzēriens


Foto: LETA

Sastāvdaļas: 1,5 l ūdens, 200-250 g rudzu maizes vai 100-150 g rudzu maizes sausiņu, 75 g cukura, citronskābe, ledus.

Pagatavošana:

Nobriedušu rudzu maizi sagriež plānās šķēlītēs, cepeškrāsnī izkaltē un apbrūnina. Maizes sausiņus pārlej ar 1 l verdoša ūdens, trauku pārsedz un atstāj 3-4 stundas.

Kad uzlējuma šķidrums kļuvis brūngans, ar īpatnējo rudzu maizes garšu un smaržu, tad nokāš.

Maizi vēlreiz pārlej ar verdošu ūdeni (0,5 l), ļauj 30-40 minūtes ievilkties, tad izkāš.

Abus maizes uzlējumus apvieno, pieliek cukuru, citronskābi pēc garšas, uzvāra un atdzesē. Maizes dzērienam ieteicams pievienot citronu vai cidoniju sīrupu vai dzērveņu (jāņogu) sulu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!