MISC 2.0 - 29238
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Bandu vardarbībā Haiti šogad nogalināti vairāk nekā 1500 cilvēki, ceturtdien paziņojusi ANO, brīdinot, ka situācija šajā nabadzīgajā Karību reģiona valstī ir katastrofāla.

ANO jaunajā ziņojumā norādīts, ka "korupcija, nesodāmība un slikta pārvaldība, ko papildina augošais bandu vardarbības līmenis, ir mazinājuši tiesiskumu un noveduši valsts iestādes (..) tuvu sabrukumam".

Vardarbība Haiti izcēlās februāra beigās, kad premjerministrs Ariels Anrī devās uz Keniju, cerot panākt ANO atbalstītu drošības spēku nosūtīšanu uz Haiti. Tobrīd bandas sāka uzbrukumus valsts institūcijām Portoprensā, centienos panākt Anrī gāšanu. Bandīti ielauzās arī Portoprensas cietumos, no kuriem izbēga tūkstošiem ieslodzīto.

Piekāpjoties nemiernieku prasībām, Anrī piekrita atkāpties no amata un atbrīvot vietu pārejas perioda pārvaldei. Taču plāni par jaunu pārejas valdību vēl nav īstenojušies, nav sākta arī gatavošanās vēlēšanām, kas būtu pirmās kopš 2016.gada.

Saskaņā ar ANO datiem bruņotas bandas kontrolēja 80% Haiti galvaspilsētas vēl pirms šiem nemieriem.

Saskaņā ar ANO datiem 2023.gadā bandu vardarbības rezultātā Haiti gāja bojā 4451 cilvēks un vēl 1668 tika ievainoti. Tikmēr šā gada pirmajos trīs mēnešos, līdz 22.martam, nogalināti 1554 cilvēki un 826 ievainoti, norādīja birojs.

Ziņojumā teikts, ka Haiti plaši izplatīta seksuālā vardarbība, tai skaitā sievietes tiek spiestas iesaistīties seksuālās attiecībās ar bandu biedriem, kā arī notiek ķīlnieku izvarošana un sieviešu izvarošana pēc tam, kad viņu acu priekšā nogalināti viņu vīri. Ziņojumā uzsvērta arī bērnu - gan zēnu, gan meiteņu - vervēšana un ļaunprātīga izmantošana bandās.

ANO ziņojumā arī pieminētas tā sauktās pašaizsardzības brigādes, kas izveidotas, lai cīnītos pret pieaugošo bandu vardarbību. Šajā kontekstā pagājušajā gadā tika ziņots par vismaz 528 nolinčošanas gadījumiem, un šogad ziņots par 59.

Neraugoties uz starptautisko ieroču embargo, Haiti joprojām ieplūst ieroči un munīcija, secināts ANO ziņojumā. Tajā pausts aicinājums pastiprināt valsts un starptautisko kontroli, lai apturētu ieroču un munīcijas ieplūšanu konflikta plosītajā valstī.

"Ir šokējoši, ka, neraugoties uz šausminošo situāciju uz vietas, ieroči joprojām ieplūst," sacīja ANO augstais cilvēktiesību komisārs Folkers Tirks, aicinot efektīvāk īstenot ieroču embargo.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!