Par vienu no Krievijas un Ukrainas kara upuriem 2022. gadā kļuva Donbasa sarežģītā un sazarotā ūdensapgādes sistēma. Tālajā 1958. gadā izveidotā sistēma ar ūdeni apgādāja gan rūpnieciskos uzņēmumus, gan reģiona iedzīvotājus. Tās pamatā – Siverskijdoņecas–Donbasa kanāls. Bombardēšanu, pilsētu ieņemšanu un apšaužu dēļ sistēma pilnībā iznīcināta.
Tagad Doņeckā un apkārtējos ciemos dzeramais ūdens pieejams, tikai pērkot par naudu, savukārt tehnisko ūdeni nodrošina labi ja katru otro vai trešo dienu. Septiņsimt tūkstoši cilvēku nonākuši neizturamos sadzīves apstākļos un tiem pielāgojušies. Tagad bagāti jūtas tie, kam ir sava māja un vieta, kur iespējams novietot pustonnas tilpuma mucu ūdenim.
Nēsā līdzi ūdeni roku mazgāšanai
2022. gada februārī, uzreiz pēc tam, kad ūdensvadā pilnībā pazuda ūdens, sāka veidoties jaunas sociālās izdzīvošanas prakses. Parādījās pārtikušie (un ne pārāk) rajoni – centrā, "kur valdība", ūdeni te pieslēdza biežāk, bet tur arī biežāk šaudījās. Parādījās priviliģētie (un ne tik ļoti) rajoni, kļuva prestiži dzīvot privātmājā – tur pagalmā var ierīkot sauso tualeti. Cauri visiem rajoniem sāka braukāt ūdens vedēji ar "tehnisko ūdeni", kuru nedrīkst dzert, bet var izmantot sanitārajām vajadzībām dzīvoklī.
Tajā pašā laikā sākās masveida piespiedu mobilizācija. Daudzus vīriešus iesauca steigā izveidotos pulkos, vēl vairāk vīru slapstījās. Pēc tam, kad patrulējošie autobusi vairākas reizes savāca rindā pēc ūdens stāvošos vīriešus, ar smagajiem ūdens bunduļiem (5–20 litru plastmasas pudeles) pārvietojās vairs tikai sievietes. "Zini, tas ir ļoti uzkrītoši: iet sieviete, stiepj bunduļus, paveras kāpņutelpas durvis un – hop! – tos paķer vīrieša rokas!" stāsta kāds aculiecinieks. Dzima dažādi joki, piemēram: "Mīlestība ir tad, kad viņš stiepj tavus bunduļus uz devīto stāvu."
Apstākļos, kad ūdens nešana uz dzīvokli ir smags darbs, izveidojusies īpaša, pazemojoša defekācijas metode: tualetes podā ieklāj polietilēna maisiņu, kurā tiek savāktas fekālijas. Pabeidzot procesu, maisiņu saloka, cieši ietin citā maisā un izmet atkritumos. Tomēr atsevišķiem daudzdzīvokļu māju iemītniekiem sazin kāpēc neizdodas nokļūt līdz atkritumu konteineriem, tādēļ smakojošie maišeļi paliek pie kāpņutelpām
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv