Ķīna, Ukraina
Foto: AP/Scanpix/LETA

Ķīnas ārlietu ministrs Vans Ji trešdien ticies ar savu Ukrainas kolēģi Dmitro Kulebu, abām pusēm apliecinot, ka vēlas Krievijas-Ukrainas kara izbeigšanu un miera panākšanu.

Ministri tikušies Guandžou, Ķīnas dienvidos.

Vans un Kuleba "apmainījās ar viedokļiem par Ukrainas krīzi", žurnālistiem sacīja Ķīnas Ārlietu ministrijas preses sekretāre Mao Nina.

"Lai gan nosacījumi un laiks vēl nav nobrieduši, mēs atbalstām visus centienus, kas veicina mieru, un esam gatavi turpināt konstruktīvi darboties, lai panāktu pamieru un atsāktu miera sarunas," sacīja Mao.

"Ķīna vienmēr bijusi apņēmības pilna veicināt krīzes politisku risinājumu," viņa piebilda.

Kuleba trešdienas paziņojumā norādīja, ka Ukraina "arī vēlas iet miera, atjaunošanas un attīstības ceļu".

"Esmu pārliecināts, ka tās ir mūsu kopīgās stratēģiskās prioritātes," norādīja ministrs, piebilstot, ka "Krievijas agresija ir iznīcinājusi mieru un palēninājusi attīstību".

Kā paziņojumā norāda Ķīnas Ārlietu ministrija, Ukrainas ministrs, tiekoties Guandžou ar Ķīnas kolēģi, paudis, ka Kijiva ir gatava runāt ar Maskavu.

"Ukrainas puse ir gatava dialogam un sarunām ar Krievijas pusi. Saprotams, sarunām ir jābūt saprātīgām un fokusētām, vērstām uz taisnīgu un stabilu mieru," Ķīnas Ārlietu ministrija citē Kulebas teikto.

Atbilstoši Ķīnas ministrijas versijai Ukrainas puse "uzmanīgi iepazinusies" ar miera plānu, ko 2024.gada maijā piedāvājušas Ķīna un Brazīlija.

Ziņu aģentūra "Reuters" vēsta, ka Vana un Kulebas sarunas ilgušas trīs stundas.

"Ilgāk, nekā plānots. Tā bija ļoti dziļa un konkrēta saruna," "Reuters" pastāstījis sarunbiedrs no Ukrainas delegācijas.

Dienu iepriekš Kuleba pauda, ka nepieciešamas tiešas Kijivas un Pekinas sarunas par to, kā izbeigt Krievijas uzsākto karu pret Ukrainu.

Ķīna cenšas iegalvot, ka šajā karā tā ir neitrāla un, atšķirībā no Rietumiem, nevienai no pusēm nesniedz letālu militāro palīdzību.

Taču Pekinas arvien ciešākā sadarbība ar Maskavu likusi rietumvalstīm norādīt, ka Ķīna faktiski nodrošina Krievijas spējas turpināt karu.

Pekina otrdien paziņoja, ka sarunās galvenā uzmanība tikšot pievērsta divpusējām attiecībām un "citiem jautājumiem", kas interesē abas puses.

Kulebas vizīte, kas ilgs līdz piektdienai, ir pirmā reize, kad kopš Krievijas atkārtotā iebrukuma sākuma 2022.gada februārī tik augsta ranga Ukrainas amatpersona ieradusies Ķīnā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!