Krievijas centieni šķelt ES nes zināmus augļus, norāda Čehija
Foto: Vida Press

Krievijas centieni iedragāt Eiropas Savienības (ES) vienotību nez zināmus rezultātus, pirmdien atzinis Čehijas ārlietu ministrs Jans Lipavskis.

Uzstājoties ikgadējā Čehijas vēstnieku sanāksmē, Lipavskis, kas pārstāv Pirātu partiju, norādīja, ka ES vienotība ir izšķiroša, lai sniegtu atbalstu Ukrainai tās cīņā pret Krievijas agresiju.

"To zinām mēs, un to zina Krievija. Tāpēc tā pastāvīgi cenšas vājināt mūsu sabiedrību vienotību," uzsvēra ministrs.

Viņš atzina, ka Maskavas centieni iedragāt ES vienotību vairs nav tikai teorētiski draudi, bet nesuši jau zināmus augļus.

"Mūsu reģionā Maskava diemžēl guvusi dažus daudzsološus rezultātus," norādīja Lipavskis, piesaucot Krievijas stratēģijas efektivitāti politisko šķirtņu un sociālās spriedzes izmantošanā. Īpaši tas sakāms par Centrāleiropu, kur politiskā polarizācija ir īpaši intensīva.

Ārlietu ministram piebalsoja arī premjerministrs Petrs Fiala, kas pārstāv konservatīvo Pilsonisko demokrātu partiju (ODS).

"Tāpat kā mūsu partneri, mēs nevaram izvairīties no diskusijām par to, kā izturēties pret tām valstīm, kurās krievu ietekme sasniegusi tādu līmeni, kas ne tikai apdraud ES vai NATO vienotību, bet arī mūsu drošību," atzina Fiala.

Viņš arī uzsvēra nepieciešamību īstenot Čehijas piedāvātos drošības pasākumus, piemēram, krievu diplomātu pārvietošanās ierobežošanu tikai tās valsts robežās, kuras vīzu tie saņēmuši. Čehija jau vairākkārt to rosinājusi ES sanāksmēs, taču pagaidām bez sekmēm.

Domnīca: Prokrieviskie oligarhi cenšas kaitēt Moldovas integrācijai ES

Bēguļojošie Moldovas prokrieviskie oligarhi Ilans Šors un Vjačeslavs Platons pēdējo trīs mēnešu laikā iztērējuši aptuveni 136 000 eiro kampaņām sociālajā tīklā ""Facebook", lai sētu paniku, diskreditētu Moldovas integrācijas procesu Eiropas Savienībā (ES) un uzlabotu Krievijas tēlu, teikts Moldovas domnīcas "WatchDog.MD" ziņojumā.

Abu oligarhu sponsorētie "Facebook" ieraksti galvenokārt popularizējuši apgalvojumus, ka referendums par iestāšanos ES būs bezjēdzīgs, norāda domnīca.

Citos ziņojumos apgalvots, ka valdība pārspīlē militāros draudus, lai gūtu politiskas priekšrocības, un ignorē reālus valsts drošības riskus.

Vēl citos pat apgalvots, ka Moldovas iestāšanās sarunas ES ir tikai un vienīgi Ukrainas situācijas dēļ, noniecinot Moldovas valdības centienus, vēsta ziņu aģentūra IPN.

Šors 2017.gadā tika notiesāts par krāpšanu, jo 2014.gadā no trim Moldovas bankām bija nozadzis vienu miljardu dolāru.

Tajā pašā gadā Platonam tika piespriests 18 gadu cietumsods par iespējamu Krievijas naudas atmazgāšanas shēmas organizēšanu, kuras ietvaros no 2010. līdz 2014.gadam no Krievijas caur pasaules banku tīklu, galvenokārt Moldovā un Latvijā, tika pārskaitīti 20-80 miljardi dolāru.

Tomēr 2021. gadā Platons tika atbrīvots un attaisnots.

Abi šobrīd dzīvo Krievijā.

Savā vērtējumā domnīcas eksperti arī norāda, ka Krievija aktīvi gatavojas destabilizēt Moldovu oktobrī gaidāmo prezidenta vēlēšanu un ES integrācijas referenduma kampaņu gaitā, turklāt varasiestādēm trūkst efektīvu instrumentu, lai cīnītos pret šādu dezinformāciju.

Lai novērstu Krievijas draudus, vienīgais risinājums ir aktīvi informēt sabiedrību par to, kā tiek izplatītas šādas ziņas, un brīdināt par viltus ziņām, norāda eksperti.

Saskaņā ar analīzes rezultātiem lielie tīmekļa uzņēmumi "Meta" un "Google" neveic būtiskus pasākumus, lai bloķētu šo manipulatīvo saturu.

Ziņojumā "Meta" un "Google" arī aicināti pārtraukt atļaut starptautiskām sankcijām pakļauto oligarhu reklāmas.

"WatchDog.MD" apgalvo, ka to bezdarbība veicina Krievijas politisko ietekmi Moldovas vēlēšanu procesos.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!