EP deputāti aicina Gruziju izmeklēt vēlēšanu procesa pārkāpumus
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Vairāki vadošie Eiropas Parlamenta (EP) deputāti kopīgā paziņojumā par parlamenta vēlēšanām Gruzijā uzsvēruši, ka visi vēlēšanu procesa pārkāpumi jāizmeklē un pienācīgi jānovērš.

Paziņojumu, kas publicēts EP tīmekļa vietnē, parakstījuši EP Ārlietu komitejas priekšsēdētājs Deivids Makalisters, kas pārstāv Vācijas kristīgos demokrātus (CDU), EP delegācijas priekšsēdētājs starpparlamentāro attiecību veicināšanai starp ES un Armēniju, Azerbaidžānu un Gruziju Nils Ušakovs, kas pārstāv Latvijas partiju "Saskaņa", un EP delegācijas priekšsēdētājs "Euronest" parlamentārājā asamblejā Sergejs Lagodinskis, kas pārstāv Vācijas zaļos.

"Sestdien, 26.oktobrī, Gruzijā notika parlamenta vēlēšanas pēc ļoti polarizētas un saspringtas priekšvēlēšanu kampaņas, kurā valdīja bažas par valsts atkāpšanos no demokrātijas," norādīts paziņojumā.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar vēlēšanu komisijas izsludinātajiem sākotnējiem rezultātiem līdzšinējā valdošā partija "Gruzijas sapnis" vēlēšanās ieguvis 54% balsu. Savukārt prorietumnieciski noskaņotā Gruzijas prezidente Salome Zurabišvili paziņojusi, ka šie rezultāti ir pilnīga falsifikācija, kā arī paudusi aizdomas par Krievijas iejaukšanos.

EP deputātu paziņojumā teikts, ka "Gruzijas tauta vēlreiz apliecināja savu iesaistīšanos un uzticību demokrātijai, ne tikai masveidā izmantojot savas tiesības balsot, bet arī aktīvi piedaloties šo vēlēšanu novērošanā un ziņojot par pārkāpumiem".

Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) paspārnē esošā Demokrātisko institūciju un cilvēktiesību biroja (ODIHR) Starptautiskā vēlēšanu novērošanas misijas sākotnējie secinājumi liecina, ka šīs vēlēšanas ir aizēnojuši ziņojumi par spiedienu uz vēlētājiem, nevienlīdzīgiem konkurences apstākļiem un polarizētu mediju vidi. Starp pārkāpumiem, par kuriem ziņoja starptautiskie novērotāji, bija vardarbības gadījumi, balsu pirkšana, divkārša balsošana, mediju un novērotāju padzīšana, vēlētāju iebiedēšana vēlēšanu iecirkņos un ārpus tiem. Visi pārkāpumi, par kuriem ziņots, ir jāizmeklē un nekavējoties jāizskata saskaņā ar attiecīgajām sūdzību un pārsūdzību procedūrām, uzsvērts EP deputātu paziņojumā.

"Šis ir izšķirošs brīdis Gruzijai. Šīs bija pirmās vēlēšanas, kopš valstij tika piešķirts Eiropas Savienības (ES) kandidātvalsts statuss 2023.gadā, kas de facto tika apturēts pēc Ārvalstu aģentu likuma pieņemšanas. Gruzijas pilsoņi ir nepārtraukti demonstrējuši, ka vēlas demokrātisku Gruziju Eiropas Savienībā," norādīts paziņojumā.

"Mēs ceram, ka pēcvēlēšanu periods būs mierīgs un demokrātisks un ka nekavējoties tiks veikti pasākumi, lai atgrieztu Gruziju uz ES ceļa, īstenojot gruzīnu vēlmes. Mēs turpināsim cieši uzraudzīt notikumu attīstību Gruzijā un atbalstīt centienus, kuru mērķis ir stiprināt demokrātiskās institūcijas, nodrošināt brīvas un godīgas vēlēšanas, tiesiskumu un veicināt cilvēktiesību ievērošanu," teikts paziņojumā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!