Foto: DELFI kolāža

Irānas varasiestādes aizturējušas kādu studenti, kura augstskolas teritorijā, publiski izģērbjoties līdz apakšveļai, protestēja pret stingrajiem ģērbšanās noteikumiem valstī, vēsta ārvalstu mediji.

Notikums, kas pievērsis starptautisku uzmanību un atkal aktualizējis cilvēktiesību jautājumus Irānā, pievienojas virknei protestu, ko izraisījusi arvien stingrāka kontrole pār sieviešu uzvedību un ģērbšanās normām Irānā.

Sieviete, kuras vārds netiek publiski izpausts, bija Teherānas Universitātes studente, vēsta "Euronews".

Viņa, it kā iebilstot prasībai par hidžāba valkāšanu un piesaistot apkārtējo uzmanību, izģērbusies turpat, studentu pilsētiņā, un pastaigājusies starp citiem studentiem, būdama vien apakšveļā.

Incidents izsaucis pretrunīgas reakcijas gan Irānā, gan citviet pasaulē. Notikušo fotogrāfijās un video uzņēma vairāki aculiecinieki, un šis saturs ātri vien izplatījās sociālajos medijos. Drosmīgajam protestam atbalstu pauduši tūkstošiem cilvēku visā pasaulē.

Pēdējā laikā Irāna krietni pastiprinājusi ģērbšanās kodeksu kontroli, īpašu vērību piešķirot hidžāba normas ievērošanai. Sievietēm Irānā stingri noteikts, kā valkāt hidžābu, un par šī noteikuma pārkāpšanu iespējami bargi sodi, tostarp apcietinājums. Šie pasākumi seko iepriekšējiem plašajiem protestiem un nemieriem valstī, kas sākās pēc tam, kad 2022. gadā tika aizturēta un dzīvību zaudēja kurdu izcelsmes Irānas pilsoņu tiesību aktīviste Mahsa Amini, kura arī tika apsūdzēta par "neislāmiska apģērba valkāšanu, skaidro "Euronews".

Notikumi Irānā, kas skar sieviešu tiesības un vārda brīvību, atkal pievērsuši starptautisko cilvēktiesību aizstāvju uzmanību. Starptautiskās organizācijas un citu valstu vadītāji pauduši bažas par Irānas rīcību, aicinot valsti ievērot starptautiskos cilvēktiesību standartus un ļaut sievietēm brīvāk izpausties.

Kā vēsta "Euronews", daudzi incidentu Teherānas Universitātes studentu pilsētā uzskata kā svaigāko piemēru tam, kā Irānas valdība apspiež izpausmes brīvību, īpaši sievietēm.

Vairāki cilvēktiesību aizstāvji izteikuši aicinājumu atbrīvot aizturēto studenti un pārskatīt likumus, kas ierobežo sieviešu brīvību valstī.

Jau vēstīts, ka jau kādu laiku Irānā notiek jauns vardarbības vilnis, kas vērsts pret ikvienu sievieti, kura uzdrošinās pārkāpt hidžāba noteikumus.

Tā, piemēram, šī gada maijā atklātībā nonāca stāsts par kādas 16 gadus vecas jaunietes pazušana un nāvi protestu laikā, kas Irānā kļuvusi par simbolu cīņai pret valdošo teokrātisko režīmu. Meitene pazuda 2022. gadā, pēc tam, kad tika nofilmēta dedzinām hidžābu Teherānas centrā un izkliedzot saukļus pret režīmu.

Pēc vairāk nekā nedēļas viņas ķermeni ģimene atrada morgā, bet Irānas varas iestādes noliedza jebkādu saistību ar viņas nāvi, apgalvojot, ka tā bijusi pašnāvība.

Slepenie dokumenti vēlāk atklāja, ka viņa tika novērota un izsekota kā viena no protestu līderēm, līdz drošības vienība viņu aizturēja. Vairāk lasi šajā rakstā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!