Tramps, Putins
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Kremlis trešdien pēc republikāņu kandidāta Donalda Trampa uzvaras ASV prezidenta vēlēšanās uz rezultātiem reaģējis piesardzīgi, atgādinot, ka ASV joprojām ir naidīga valsts un tikai laiks rādīs, vai nākošais Baltā nama saimnieks realizēs savu retoriku par kara Ukrainā izbeigšanu.

Kremļa pārstāvis Dmitrijs Peskovs komentēja, ka Tramps savas kampaņas laikā izteicis dažus svarīgus paziņojumus par vēlmi izbeigt karu Ukrainā, tomēr laiks rādīšot, vai šie apgalvojumi arī pārtaps rīcībā: "Nonākot [Ovālajā kabinetā] izteikumi dažreiz var iegūt citu toni."

Tramps vairākkārt skandinājis, ka spētu apturēt karu 24 stundu laikā, vienlaikus atsakoties pateikt, vai vēlas, lai karā uzvaru gūst Ukraina.

"Neaizmirsīsim, ka mēs runājam par nedraudzīgu valsti, kas gan tieši, gan netieši ir iesaistīta karā pret mūsu valsti," uzsvēra Kremļa pārstāvis.

Vienlaikus Peskovs uzsvēra, ka viņam nav zināms, vai Krievijas diktators Vladimirs Putins plāno apsveikt Trampu ar gūto uzvaru. Putins bija viens no pirmajiem līderiem, kas 2016. gadā apsveica Trampu ar viņa pirmo uzvaru vēlēšanās, norāda medijs "Politico".

Jautāts, vai Putina lēmums neapsveikt Trampu varētu pasliktināt abu valstu attiecības, Peskovs sacīja, ka tas ir "gandrīz neiespējami", ņemot vērā, ka tās ir "vēsturiski zemākajā punktā".

Krievijas Ārlietu ministrija komentēja, ka Maskavai neesot nekādu ilūziju par Trampu, apgalvojot, ka ASV valdošajā elitē pastāv pret Krieviju vērsta nostāja, kuras mērķis esot mēģināt savaldīt agresorvalsti.

Irāna savā paziņojumā centusies maksimāli mazināt ASV vēlēšanu nozīmi, uzsverot gatavību iespējamai konfrontācijai. "ASV vēlēšanas nav īsti mūsu darīšana. Mūsu īstenotā politika ir stabila un nemainās atkarībā no personām. Mēs jau iepriekš veicām nepieciešamās prognozes, un cilvēku iztikas līdzekļos izmaiņas nebūs," uzsvēra Teherānas pārstāvis Fatemehs Mohajerani.

Arābu un Rietumu amatpersonas gan aģentūrai "Reuters" iepriekš norādījušas, ka Tramps varētu ieņemt nelokāmāku nostāju attiecībā uz Teherānu, pastiprinot sankcijas pret Irānas naftas rūpniecību un pilnvarojot Izraēlu dot triecienus Teherānas kodolobjektiem.

Irānas Revolucionārā gvarde tiešā veidā Trampa uzvaru nekomentēja, tomēr paziņoja, ka Teherāna un tās sabiedrotie bruņotie grupējumi reģionā ir gatavi konfrontācijai ar Izraēlu.

"Reuters" ziņoja, ka reakcija no Irānas iedzīvotājiem bijusi dalīta – dažiem baidoties no kara saasinājuma un iespējamām ekonomiskajām grūtībām, bet citiem cerot, ka Trampa stingrā nostāja varētu radīt politiskas pārmaiņas Irānā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!