Jaunas krīzes sākums? Haiti premjers atlaists tikai pēc sešiem mēnešiem amatā
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Haiti vadošā padome atlaidusi premjerministru Gariju Konilu nepilnus sešus mēnešus pēc viņa stāšanās amatā, radot bažas par jaunas politiskās krīzes sākumu problēmu nomocītajā valstī, raksta britu raidsabiedrība BBC.

Izpildrīkojumā, ko parakstījuši astoņi no deviņiem padomes locekļiem, par Konila aizstājēju tika nosaukts uzņēmējs un bijušais Haiti Senāta kandidāts Alikss Didjē Fils-Aime.

Konilu, kurš savulaik bijis Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) amatpersona, iecēla premjera amatā, lai vadītu Haiti, un tika gaidīts, ka viņš palīdzēs sagatavot augsni pirmajām prezidenta vēlēšanām valstī kopš 2016. gada. Viņš savu gāšanu no amata raksturoja kā nelikumīgu, norādot, ka šis solis rada "nopietnas bažas" par Haiti nākotni. Atstādinātais premjerministrs amatā stājās 3. jūnijā.

Haiti pašlaik nav ne prezidenta, ne parlamenta, un saskaņā ar tās konstitūciju tikai pēdējais var atlaist premjerministru.

Haiti pagaidu prezidenta padome (TPC) tika izveidota aprīlī pēc tam, kad Konila priekšteci Arielu Henriju piespieda atstāt amatu noziedzīgo sindikātu tīkls, kas bija pārņēmis daļu galvaspilsētas Portoprensas. Henrijs pameta Haiti, lai 25. februārī piedalītos samitā Gajānā. Samita dienās gangsteri sagrāba pilsētas starptautisko lidostu, neļaujot viņam atgriezties.

TPC uzdevums bija atjaunot demokrātisko kārtību Karību jūras reģiona valstī, kuru ilgstoši nomoka vardarbība. Kopš janvāra Haiti ir nogalināti vairāk nekā 3600 cilvēku, un vairāk nekā 500 000 cilvēku ir nācies pamest savas mājas, liecina ANO dati, kas raksturo Haiti kā vienu no nabadzīgākajām valstīm pasaulē. Divi miljoni Haiti iedzīvotāju pašlaik saskaras ar ārkārtas bada līmeni, liecina ANO dati, savukārt gandrīz pusei iedzīvotāju "nav pietiekami daudz pārtikas".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!