Hawk
Foto: Kadrs no video

Bez skaļas publicitātes un paziņojumiem Taivāna, iespējams, ir kļuvusi par vienu no lielākajām Ukrainas pretgaisa aizsardzības spēju stiprinātājām. Bijušā Pentagona ierēdņa Tonija Hu komentāri apstiprina 2023. gadā izskanējušas baumas, ka Taipeja nodevusi Ukrainai savas zenītraķešu sistēmas HAWK, raksta žurnāls "Forbes".

Nelielā salu valsts Taivāna saskaras ar neslēptiem Ķīnas draudiem to okupēt, tāpēc uzmanīgi vēro Krievijas iebrukumu Ukrainā un gatavo savu sabiedrību. Vairāk par to var lasīt "Delfi" reportāžā no Taivānas.

Hu komentāri apstiprina jau iepriekš izskanējušas ziņas par darījumu starp Taivānu un Ukrainu ar ASV starpniecību, ziņo "Forbes". Taivānas MIM-23 HAWK ("Homing All the Way Killer") raķetes, kā arī to palaišanas iekārtas un radari papildina HAWK krājumus, ko Ukraina ir saņēmusi no ASV un Spānijas.

Ukrainas spēki var izvērst līdz 15 HAWK baterijas, kur katrā ir vismaz sešas palaišanas iekārtas ar trim raķetēm un radari. Krievijas pilna mēroga iebrukuma sākumā Ukrainai bija aptuveni 50 pretgaisa aizsardzības baterijas – pārsvarā S-300 un citi padomju modeļi. Saskaņā ar "Forbes" aplēsēm HAWK tagad varētu veidot gandrīz trešdaļu Ukrainas pretgaisa aizsardzības bruņojuma.

Lai gan HAWK sistēmai jau ir vairāk nekā 60 gadi, tā ir vienkārša, uzticama un mobila, norāda "Forbes". Sistēma ir viegli modernizējama un labi darbojas pret lēnākiem droniem, spārnotajām raķetēm un lidmašīnām. Turklāt HAWK raķetes ir saderīgas ar modernāku pretgaisa aizsardzības sistēmu, ko arī izmanto Ukraina – NASAMS.

Pagājušā gada vasarā ASV amatpersonas ar kolēģiem Taivānā apspriedušas desmitiem HAWK sistēmu atpirkšanu. Pavisam Taivānai ir ap 100 HAWK palaišanas iekārtu, kuras vietējie spēki sāka izņemt no ekspluatācijas 2015. gadā, jo tās aizvietoja ar vietēja ražojuma sistēmām un importētajām NASAMS.

Tolaik lielai HAWK partijai bija jārisina briestošā pretgaisa aizsardzības krīze, jo Ukraina tuvojās neizbēgamam S-300 un "Buk" raķešu izsīkumam. Kopš tā laika Ukraina savā aizsardzībā ir integrējusi plašu klāstu ārzemju raķešu, palaišanas iekārtu un radaru.

Pretgaisa aizsardzības sistēmu dažādošana Ukrainai ir ļoti būtiska, uzsver "Forbes. Ekspluatējot dažādus modeļus, kļūst pieejami dažādu raķešu krājumi un ražošanas jaudas, lai atjaunotu munīcijas krājumus.

HAWK darbojas līdz 50 kilometru rādiusā. Sistēmas galvenā nepilnība ir tās radara jutība pret traucējumiem. Tiesa, arī to var risināt, HAWK sistēmā integrējot labākus NASAMS sistēmas radarus, skaidro "Forbes".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!