Tūkstošiem cilvēku Viļņā protestē pret antisemītismā apsūdzēta politiķa partijas pievienošanos koalīcijai
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Apmēram 5000 cilvēku ceturtdien Viļņā pie Lietuvas parlamenta protestēja pret populistiskas partijas iekļaušanu valdības koalīcijā, kuras līderis tiek tiesāts par antisemītiskiem izteikumiem, raksta portāls "Politico".

Vēlēšanās uzvarējusī Sociāldemokrātiskā partija (LSDP) pagājušajā piektdienā paziņoja, ka veidos koalīciju ar politisko spēku "Nemunas rītausma" un centriski kreiso partiju "Par Lietuvu".

Partijas "Nemunas rītausma" dibinātājs un vadītājs Remigijus Žemaitaitis sākotnēji atkāpās no parlamenta aprīlī pēc tiesas sprieduma, ka viņš pārkāpis konstitūciju, sociālajos medijos izsakot antisemītiskus paziņojumus. Atsevišķā lietā, kas joprojām tiek izskatīta tiesā, viņš tiek apsūdzēts naida izraisīšanā pret ebreju tautu. Žemaitaitis noliedz jebkādus pārkāpumus.

Protesti notika pēc Lietuvas parlamenta pirmās sesijas, kuras laikā jaunie parlamenta deputāti deva zvērestu. Kad to darīja Žemaitaitis, zāli atstāja liberāļi un konservatīvie.

Tikmēr ārpusē esošie protestētāji aicināja valdību izslēgt "Nemunas rītausmu" no koalīcijas. "Mēs pulcējamies, lai parādītu, ka ir cilvēki, kuri uzskata, ka politikā ir jābūt sarkanajām līnijām un pieklājības kritērijiem. Viens no tiem ir nulles tolerance pret antisemītismu," teikts demonstrācijas organizatoru paziņojumā.

Veidojot koalīciju ar "Nemunas rītausmu", sociāldemokrāti atkāpās no vēlēšanu solījuma to nedarīt. Paredzams, ka jaunā valdība zvērestu dos decembrī.

Lietuvas prezidents Gitans Nausēda iepriekš nodēvēja šo koalīciju par "kļūdu" un solīja, ka viņš neiecels ministrus, ko ierosinājusi partija "Nemunas rītausma". Savukārt Gintauts Paluckas, kuram paredzēts kļūt par premjeru, sacīja, ka demonstranti apstrīd vēlēšanu rezultātus un piebilda, ka viņš neredz racionālu iemeslu protestam pret koalīciju.

Aptuveni 30 Lietuvas nevalstiskās organizācijas arī parakstīja vēstuli, aicinot sociāldemokrātus izslēgt no koalīcijas "Nemunas rītausmu", norādot, ka partijai būs negatīva ietekme uz cilvēktiesībām, demokrātiju un nacionālo drošību. Jaunizveidoto koalīciju kritizēja arī ASV, Polijas un Vācijas amatpersonas.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!