Skrīns
Foto: RFE/RL

Krievija savos raķešu uzbrukumos pret Ukrainas civilo infrastruktūru izmanto padomju perioda stratēģisko aviāciju, ko tā 1999. gadā saņēmusi no Kijivas kā samaksu par piegādāto dabasgāzi, noskaidrots "Radio Svoboda" izmeklēšanā.

Žurnālisti identificējuši desmit bijušās Ukrainas lidmašīnas, ko Krievija likusi lietā uzbrukumos. Tie ir seši virsskaņas stratēģiskie bumbvedēji Tu-160 (no pavisam astoņiem tolaik nodotajiem) un četri turbopropellera dzinēja stratēģiskie bumbvedēji Tu-95MS.

Konsultējoties ar starptautisko aviācijas reģistru, žurnālistiem izdevās identificēt septiņu bijušo Ukrainas Tu-160 oriģinālos astes numurus, no kuriem daži joprojām redzami uz lidaparātu korpusiem.

Saskaņā ar 1999. gada līgumu Ukraina Krievijai Tu-160 un Tu-95MS bumbvedējus nodeva kopā ar 575 spārnotajām raķetēm H-55, savukārt Krievija dzēsa parādu par piegādāto dabasgāzi 275 miljonu dolāru vērtībā.

Šo darījumu vēlāk vētīja Augstākās radas izveidota izmeklēšanas komisija, kas secināja, ka bez jebkāda parlamenta apstiprinājuma Krievijai atdotas lidmašīnas un raķetes vairāk nekā divu miljardu dolāru vērtībā.

Tā laika Ukrainas prezidents Leonīds Kučma uz "Radio Svoboda" jautājumu par šo darījumu atbildējis, ka šie stratēģiskie bumbvedēji Ukrainai būtu maz noderējuši karā pret Krievijas agresiju.

"Krievijai ir pretgaisa aizsardzība sistēmas, kas spēj pārtvert H-55 tipa raķetes, savukārt milzīgie un relatīvi lēnie bumbvedēji būtu viegls upuris Krievija ieročiem kara pirmajās dienās gan gaisā, gan lidlaukos," rakstiskā atbildē uzsvēris Kučma.

Tāpat viņš skaidro, ka stratēģiskie ieroči Ukrainai nepalīdzētu un neatbilst Ukrainas spējām. "Mums nebija raķešu izmēģinājumu vietas. Mums pat nebija pietiekami daudz teritorijas, lai darbinātu šos ieročus, jo stratēģiskajiem ieročiem nepieciešama stratēģiska telpa," tā Kučma.

Kopš Krievija 2022. gada 24. februārī sāka pilna mēroga iebrukumu Ukrainā, agresors regulāri apšauda valsti ar raķetēm un droniem, graujot tostarp civilo un enerģētikas infrastruktūru, kas sevišķi situāciju saasina apkures sezonas laikā. Līdz ar to arī bijušās Ukrainas lidmašīnas un raķetes Krievijai palīdz realizēt šo agresiju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!