Protestētāju un policistu sadursmes Tbilisi
Foto: AP/Scanpix/LETA

Gruzijā, turpinoties protestiem pret valdības lēmumu apturēt iestāšanās sarunas ar Eiropas Savienību (ES), Tbilisi otro nakti pēc kārtas notikušas policistu un protestētāju sadursmes pie parlamenta.

Tbilisi piektdien protestēja krietni vairāk cilvēku nekā ceturtdienas vakarā. Protesti notika arī Batumi, Zugdidi un citās Gruzijas pilsētās.

Protesti izcēlušies arī izglītības iestādēs. Demonstrāciju dēļ piecas universitātes Tbilisi uz laiku apturējušas mācības.

Galvaspilsētā policija vairākkārt izmantoja asaru gāzi un ūdens lielgabalus, lai atstumtu protestētājus no parlamenta un Rustaveli prospekta.

Gruzijas Iekšlietu ministrija sestdien paziņoja, ka policija piektdien protestu laikā aizturējusi 107 cilvēkus par nepakļaušanos likumīgiem policijas rīkojumiem un sīko huligānismu.

"Naktī (..) protestētāji apmētāja tiesībsargājošo iestāžu darbiniekus ar dažādiem priekšmetiem, tai skaitā akmeņiem, pirotehniku, stikla pudelēm un metāla priekšmetiem," paziņoja ministrija, piebilstot, ka desmit Iekšlietu ministrijas darbinieki tika ievainoti.

Ministrija iepriekš ziņoja, ka ceturtdien protestu laikā tika ievainoti 32 policisti un aizturēti 43 protestētāji.

Aculiecinieki ziņoja, ka Tbilisi vairāki cilvēki tika aizturēti, un mediji vēstīja, ka aizturēšanas veiktas arī Batumi, kur arī izcēlušās protestētāju un policijas sadursmes.

Protestētāji ierīkoja improvizētas barikādes un aizstāvējās, izmantojot petardes.

Protesti pret ES iestāšanās sarunu apturēšanu sākās ceturtdien, kad Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Policija naktī uz piektdienu pielietoja gumijas lodes, asaru gāzi un ūdens lielgabalus, lai izklīdinātu protestētājus pie parlamenta. Protestētāji un žurnālisti tika arī piekauti.

Gruzijas parlamenta vēlēšanās 26.oktobrī saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja "Gruzijas sapnis", taču opozīcijas partijas un prorietumnieciski noskaņotā prezidente Salome Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu.

Zurabišvili uzskata, ka jaunais parlamenta sasaukums ir antikonstitucionāls, un ar Konstitucionālās tiesas starpniecību cenšas panākt vēlēšanu rezultātu anulēšanu.

Konstitucionālo tiesību eksperti uzskata, ka jaunā parlamenta pieņemtie lēmumi ir spēkā neesoši, jo vēl nav pieņemts lēmums par Zurabišvili prasību anulēt parlamenta vēlēšanu rezultātus.

Prezidente ceturtdien pievienojās protestētājiem, apsūdzot valdību par kara pieteikšanu savai tautai. Piektdienas uzrunā tautai viņa aicināja policiju neizmantot spēku pret protestētājiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!