Vai mums šodien ir līdzekļi un instrumenti, lai mainītu notikumu trajektoriju? Nē, mums nav. Un, ja tas tā turpināsies, mēs karu zaudēsim, sarunā ar laikrakstu "Financial Times" atzinis bijušais Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.
Laikraksts atgādina, ka vēl pirms pāris mēnešiem Kuleba bijis Ukrainas ārlietu ministrs. Septembrī Kuleba atkāpās amata – savu aiziešanu viņš publiski nav komentējis.
"Financial Times" akcentē, ka pieņēmums ir tāds, ka Kuleba tika izstumts, pieaugot spriedzei prezidenta Volodimira Zelenska iekšējā lokā. Kuleba šobrīd atrodas Londonā, lai lasītu lekciju. Uz tikšanos ar laikrakstu viņš ieradies ar piecu minūšu nokavēšanos.
Viņš izskatījies jauns – 43 gadus vecs, nedaudz nosirmojis, valkjis jaku virs polo krekla. Viņš atvainojies par kavēšanos un paskaidrojis, ka organizējis sūtījuma piegādi uz mājām Kijivā. Viņam kādreiz bijuši darbinieki, kas to visu pieskatījuši
"Tātad, es jautāju, kā viņš dzīvo ārpus varas?", raksta žurnālists. Uz to Kuleba atbildējis sakot, ka dienā, kad aizgājis no amata, saņēmis īsziņu no sena drauga. Tajā teikts: "Dmitro, kad tu esi daļa no sistēmas, kas par tevi rūpējas un piedāvā tev sociālo statusu, tu sāc ticēt, ka dzīve ārpus sistēmas nepastāv. Bet, kad jūs faktiski atrodaties ārpus sistēmas, jūs saprotat, ka šī ir vienīgā vieta, kur pastāv dzīvība", vēsta laikraksts.
"Tā es jūtos," saka Kuleba. "Biju uz laukiem, runāju ar cilvēkiem. Es kopā ar viņiem dzēru mājās gatavotu degvīnu, atjaunojot saikni ar reālo dzīvi".
"Financial Times" akcentē, ka intervijas brīdī Londonā bijis ap pulksten 10 no rīta – par agru degvīnam, mājās gatavotam vai citam. Tāpēc sarunas biedri apstājušies, lai izpētītu brokastu ēdienkarti. Veicot pasūtījumu, laikraksta žurnālists un Kuleba pievērsušies neizbēgamajai tēmai. Žurnālists atzīmē, ka teicis Kulebam – tagad ir plaši izplatīts uzskats, ka Ukraina zaudē karu. Kuleba piekritis, ka viss izskatās slikti.
Žurnālists atzīmē, ka bijis pārsteigts par Kulebas tiešumu. Bijusi pauze, un Kuleba savus izteikumus mīkstinājis, sakot, ka "tā ir taisnība, ka kaujas laukā viss izskatās slikti. Taču 2022. gada pirmajos mēnešos viss izskatījās vēl sliktāk. Sarunās ar Eiropas un Amerikas ekspertiem visi jautā, ko Ukraina ir gatava darīt. ko Ukraina ir gatava pieņemt. Un es saku, puiši, vispirms atrodiet atbildi uz jautājumu, ko Putins ir gatavs pieņemt. Jo šī ir vieta, no kurienes nāk karš".
"Ko Putins ir gatavs pieņemt?", vaicājis žurnālists. Kuleba atbildējis, sakot, ka [Vladimira] Putina mērķis ir skaidrs. "Viņam tā vai citādi ir jāizjauc Ukrainas valsts... (..)," klāsta Kuleba.
Kulebas paša ģimenes izcelsme viņu lieliski nodrošinājusi, lai tieši viņš izskaidrotu pasaulei savas valsts cīņu. Viņa tēvs bijis diplomāts, māte bijusi ukraiņu valodas skolotāja. Viņš pats jau jaunībā stājies diplomātiskā dienesta rindās un kļuvos par premjerministra vietnieku 2019. gadā un pēc tam par ārlietu ministru 2020. gada martā – gandrīz divus gadus pirms Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā.
Rietumu piesardzība attiecībā uz militāro palīdzību Ukrainai ir bijusi pastāvīgs Volodimira Zelenska valdības neapmierinātības avots, akcentē laikraksts.
"Financial Times" atzīmē, ka žurnālists jautājis, kāpēc Kuleba domā, ka Ukrainas Rietumu sabiedrotie tik nelabprāt piegādājuši daļu no modernajiem ieročiem, ko valsts pieprasījusi. "Jautājums, kāpēc rietumi kaut ko nedara, parasti ir visgrūtākais," viņš mirki domājis, pirms atbildējis.