Centrālāfrikas Republikas (CĀR) galvaspilsētā Bangui atklāts piemineklis Krievijas algotņu grupas "Vagner" dibinātājam Jevgēnijam Prigožinam, kurš, saskaņā ar Krievijas varasiestāžu paziņojumu, pērn pēc neveiksmīgā dumpja ir gājis bojā lidmašīnas katastrofā, vēsta raidsabiedrība BBC.
Pieminekli veido bronzā liets Prigožina tēls taktiskajā vestē un ar rāciju rokās. Viņam blakus stāv vēl viens bronzas tēls, kas atveido privātās militārās kompānijas "Vagner" augsta līmeņa vadītāju Dmitriju Utkinu ar Kalašņikova sistēmas triecienšauteni. Utkina, kurš gājis bojā vienā lidmašīnā ar Prigožinu, segvārds "Vagner" arī kļuvis par visas algotņu grupas nosaukumu.
"Vagner" algotņi CĀR darbojas kopš 2018. gada, kad tos palīdzēt cīņā ar nemierniekiem uzaicinājis prezidents Faustēns Arkānžs Tuadera. Savukārt Prigožina uzņēmumi ieguva tiesības darboties zelta un dimanta raktuvēs.
CĀR policijas paziņojumā teikts, ka piemineklis ir daļa no divpusējām attiecībām starp CĀR un Krieviju. Tā atklāšanā piedalījās vietējais aizsardzības ministrs un augstākās militārās amatpersonas, raksta BBC
CĀR ir viena no pasaules nabadzīgākajām valstīm, lai gan ir bagāta ar dimantiem, zeltu un urānu.
Jevgēnijs Prigžins bija Sanktpēterburgas uzņēmējs, kas guvis turību, pateicoties valsts pasūtījumiem. Kādreizējais kriminālnoziedznieks sāka gūt panākumus, kad viņš divtūkstošo gadu sākumā, būdams restorāna vadītājs, uzaicināts rīkot prezidenta Vladimira Putina ballītes. Kopš tā laika viņš plaši bija zināms kā "Putina pavārs".
Drīz Prigožina uzņēmumi kļuva par ēdināšanas pakalpojumu sniedzējiem Maskavas skolās, pēc tam armijā, kā arī sāka apkalpot militārās pilsētiņas visā valstī.
Prigožina vārds arī saistīts ar tā sauktajām "troļļu fermām" – uzņēmumiem, kas nodarbojas ar Kremlim izdevīgu vēstījumu izplatīšanu internetā un sociālajos tīklos, jeb informācijas operācijām.
Progožina algotņu grupa nodarbojās ar Krievijas interešu realizēšanu Sīrijā un Āfrikas valstīs, taču, sākoties pilna mēroga iebrukumam Ukrainā, "Vagner", masveidā vervējot ieslodzītos, kļuva par nozīmīgu spēku kaujās Ukrainā, tostarp asiņainajā Bahmutas operācijā.
Šajā laikā Prigožins pārtrauca noliegt savu saistību ar "Vagner" un kļuva par atklātu tās līderi, gūstot arī plašu sabiedrības atpazīstamību. Samilztot konfliktam starp Prigožinu un Aizsardzības ministriju, "Vagner" vienības 2023. gada 23. jūnijā paziņoja par gājienu uz Maskavu "ieviest kārtību".
"Vagner" vienības ieņēma militāros objektus Rostovā pie Donas un sasniedza Ļipeckas apgabalu. Nākamajā dienā kolonna atradās vairāku simtu kilometru attālumā no Maskavas, taču vakarā Prigožins gājienu uz Maskavu pēkšņi atsauca.
Savukārt 23. augustā Krievijas Tveras apgabalā avarēja Prigožinam piederoša lidmašīna, kā rezultātā gāja bojā desmit uz klāja esošie cilvēki – trīs apkalpes locekļi un septiņi pasažieri. Krievijas varasiestādes paziņoja, ka starp bojāgājušajiem ir arī Prigožins un Utkins. Analītiķi spriež, ka lidmašīnas katastrofa nebija nejaušība.