Sīrija, Sednajas cietums
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Tūkstošiem cilvēku, tostarp sievietes un bērni, atbrīvoti no bēdīgi slavenā Sīrijas Sednajas cietuma, civilās aizsardzības komandām strādājot, lai atbrīvotu tos, kuri joprojām ir ieslodzīti slepenās pazemes kamerās, ziņo medijs "Sky News".

Pēc tam, kad nemiernieki vairāk nekā nedēļas laikā pārņēma kontroli pār valsti, gāžot prezidenta Bašara al Asada ģimenes pusgadsimtu ilgo valdīšanu, sociālos tīklos pāršalca kadri, kuros redzams, kā desmitiem ieslodzīto, kurus no cietumiem atbrīvoja nemiernieki, skrien pa pilsētu ielām, svinot savu brīvību. Daži bijuši basām kājām, bet citi knapi apģērbti.

Sednajas cietumā, kas atrodas netālu no Damaskas, sievietes ar bērniem rokās esot kliegušas, kad tikušas atvērtas viņu kameras. Cilvēkiem pametot kameras, pa cietuma gaiteni esot arī redzēts pastaigājamies kāds bērns, kurš, visticamāk, bijis ieslodzīts kopā ar māti, norāda "Sky News".

"Nebaidieties (..) Bašars al Asads ir kritis," kāds no nemierniekiem skaidrojis ieslodzītajiem.

Cilvēktiesību organizācija "Amnesty International" Sednajas cietumu iepriekš nodēvējusi par "cilvēku kautuvi".

Kādā AFP pārbaudītā videomateriālā redzams, kā sīrieši steidzas noskaidrot, vai viņu radinieki ir starp tiem, kas atbrīvoti no Sednajas cietuma, kurā tūkstošiem Asada opozīcijas atbalstītāji esot spīdzināti un nogalināti.

Aģentūras "Reuters" aprakstītajā video bijis redzams, kā nemiernieki sašauj slēdzeni pie Sednajas cietuma vārtiem un veic vēl vairākus šāvienus, lai atvērtu slēgtas durvis, kas ved uz kamerām. Īsi pēc tam koridoros parādījies bars ar vīriešiem.

Kāds cits video, ko apraksta aģentūra, filmēts Damaskas ielās, kas bijušas pārpildītas ar ieslodzītajiem. Viens no ieslodzītajiem kādam garāmgājējam jautājis, kas ir noticis, uz ko nepazīstamais cilvēks atbildējis: "Mēs gāzām režīmu."

Līdz šim no Sīrijas ieslodzījumu vietām esot atbrīvoti vairāki desmiti tūkstoši ieslodzīto, komentējis Sīrijas Cilvēktiesību observatorijas pārstāvis Rami Abrurrahams.

Daudzi joprojām, iespējams, atrodas aiz restēm slēptās pazemes kamerās, kurās glābšanas komandas līdz šim nav spējušas ielauzties. Civilās aizsardzības spēki, kas pazīstami kā "White Helmets", paziņoja, ka ir sākuši "misiju", lai piekļūtu zemākajiem slāņiem.

Sīrijas cietumi kļuvuši bēdīgi slaveni par to nežēlību Asada valdīšanas laikā, tai skaitā par spīdzināšanām, slimībām un mērdēšanu badā. "Amnesty International" un citas cilvēktiesību grupas ir apgalvojušas, ka Sednajas cietumā desmitiem cilvēku katru nedēļu tikuši sodīti ar nāvi. Tiek lēsts, ka laikā no 2011. gada līdz 2018. gadam Sednajas cietumā varētu būt nogalināti aptuveni 30 000 sīriešu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!