Ali Hamenei
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Irānas augstākais līderis ajatolla Ali Hamenei savā pirmajā paziņojumā kopš Sīrijas prezidenta Bašara al Asada gāšanas apsūdzēja ASV un Izraēlu nemiernieku sacelšanās organizēšanā, kas nedēļas nogalē gāza vairāk nekā 50 gadus pie varas bijušo režīmu, ziņo "Radio Free Europe/Radio Liberty" (RFE/RL).

Tāpat Hamenei trešdien, 11. decembrī, publicētajos komentāros netieši vainu uzvēlis arī Turcijai sīriešu nemiernieku ofensīvā, kas ar pavisam nelielu pretestību nedēļas nogalē no valsts ziemeļaustrumiem sasniedza Damasku.

"Nevajadzētu apšaubīt, ka tas, kas notika Sīrijā, ir kopīgas amerikāņu un cionistu sazvērestības rezultāts," norādīja Irānas vadītājs. Viņš uzsvēris: "Jā, Sīrijas kaimiņos esošā valdība spēlēja un spēlē skaidru lomu (..), tomēr galvenais sazvērnieks, meistars un komandcentrs ir Amerikā un cionistu režīmā."

Asada gāšana tiek uzskatīta par nopietnu triecienu Irānas vadītajai politiskajai un militārajai aliansei "Pretošanās ass", kas iebilst pret Izraēlas un ASV ietekmi Tuvajos Austrumos. Sīrijai Asada vadībā bija būtiska loma sauszemes koridora veidošanā, kas savieno Irānu un tās sabiedrotos. Irāna esot iztērējusi miljardiem ASV dolāru un nosūtījusi militāros padomniekus uz Sīriju, lai nodrošinātu Asada palikšanu pie varas, kad 2011. gadā sākās pilsoņu karš.

Kā norāda medijs, Hamenei padomnieks reiz Sīriju raksturojis kā "zelta gredzenu" ķēdē, kas savieno Irānu ar tās partneri no Libānas – teroristu grupējumu "Hezbollah". Līdz ar Asada režīma gāšanu un postošo karu ar Izraēlu, eksperti apgalvojuši, ka Irānas sabiedroto alianse nu ir kļuvusi vāja.

Tomēr Hamenei, atbildot uz šiem apgalvojumiem, norādīja, ka tikai "nezinoši un neinformēti analītiķi" izteiks šādu secinājumu un solījās, ka Irānas un sabiedroto ietekme "visā reģionā paplašināsies vairāk nekā iepriekš".

Līdzīgu analīzi attiecībā uz kādu citu Asada režīma sabiedroto nedēļas nogalē publicēja ASV bāzētā domnīca "Institute For The Study Of War" (ISW). Domnīcas analītiķi norādīja, ka straujais režīma sabrukums ir stratēģiski politiska sakāve Krievijai un tā ir iesviedusi Maskavu krīzē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!