Mikheil Kavelashvili Miheils Kavelašvili.
Foto: Reuters/Scanpix/LETA

Par Gruzijas prezidentu sestdien ievēlēts valdošajai prokrieviskajai partijai "Gruzijas sapnis" lojālais bijušais futbolists Miheils Kavelašvili.

"Gruzijas sapņa" kontrolētā elektoru kolēģija, kuru opozīcija boikotē, ievēlēja Kavelašvili ar 224 balsīm. Lai tiktu ievēlēts Kavelašvili, kas bija vienīgais kandidāts, bija nepieciešamas vismaz 200 no 300 elektoru kolēģijas locekļu balsīm.

Valsts galvu iepriekš izraudzījās tiešās vēlēšanās, bet "Gruzijas sapnis" 2017. gadā veica grozījumu konstitūcijā, lai uzvarētāju varētu noteikt elektoru kolēģija, kuras sastāvā ir parlamenta deputāti un reģionu pārstāvji. Šajā kolēģijā vairākums ir valdošajai partijai.

53 gadus vecais Kavelašvili politikā iesaistījās 2016. gadā un tika ievēlēts parlamentā no "Gruzijas sapņa" saraksta. 2022. gadā viņš izstājās no partijas "Gruzijas sapnis" un palīdzēja nodibināt galēji labējo partiju "Tautas spēks", kas ir cieši saistīta ar valdošo partiju.

Viņš pazīstams ar aso retoriku, kas vērsta gan pret seksuālajām minoritātēm, gan pret Rietumiem. Tieši viņa pārstāvētā partija ierosināja bēdīgi slaveno likumu par tā dēvētajiem ārvalstu aģentiem.

Prorietumnieciskā opozīcija ir paziņojusi, ka neatzīs balsojumu par jauno prezidentu un ka līdzšinējā prezidente Salome Zurabišvili arī turpmāk būs leģitīmā valsts galva.

Opozīcija un Zurabišvili arī neatzīst 26. oktobrī rīkoto parlamenta vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem, un boikotē jauno parlamenta sasaukumu. Saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem vēlēšanās uzvarēja "Gruzijas sapnis".

Prorietumnieciski noskaņotā Zurabišvili 30. novembrī paziņoja, ka neatstās prezidenta amatu pēc termiņa beigām decembrī un paliks amatā līdz leģitīma parlamenta ievēlēšanai.

"Nav leģitīma parlamenta, un tāpēc neleģitīms parlaments nevar ievēlēt jaunu prezidentu. Līdz ar to nevar notikt inaugurācija, un mans mandāts turpināsies, līdz tiks izveidots leģitīmi ievēlēts parlaments," paziņoja Zurabišvili.

"Gruzijas sapnis" plāno rīkot jaunā prezidenta inaugurāciju 29.decembrī, taču pagaidām nav skaidrs, kā varasiestādes rīkosies, ja Zurabišvili atteiksies amatu atstāt.

Gruzijā kopš oktobra beigām ir notikuši ielu protesti pret valdošo partiju. Tie pastiprinājās, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze 28. novembrī paziņoja, ka Gruzija līdz 2028. gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.

Arī sestdien pirms balsojuma par nākamo prezidentu pie parlamenta, kuru norobežo policistu ķēdes, sāka pulcēties protestētāji, bet vakarā pie parlamenta paredzēts opozīcijas mītiņš.

Protesta akcijas paredzētas arī ducī citu vietu Tbilisi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!