Lielbritānijas militārpersonas varētu doties uz Ukrainu apmācīt karavīrus, saka ministrs
Foto: AP/Scanpix/LETA

Lielbritānijas aizsardzības ministrs Džons Hīlijs pieļauj, ka Lielbritānijas armija varētu apmācīt karavīrus Ukrainā.

Laikraksts "The Telegraph" ziņo, ka ministrs šādu viedokli paudis vizītē Kijivā.

Hīlijs sacīja, ka mācības vajag vairāk pielāgot tam, kas nepieciešams ukraiņiem. "Mums ir nepieciešams atvieglot ukraiņiem piekļuvi un strādāt ar ukraiņiem, lai palīdzētu viņiem motivēt un mobilizēt vairāk jauniesaucamo," sacīja ministrs.

Uz jautājumu, vai tas nozīmē, ka tiks sāktas mācības, kurās Ukrainā piedalīsies britu militārpersonas, viņš atbildēja, ka Londona meklēs iespējas reaģēt uz to, ko vēlas ukraiņi.

Pagājušajā gadā bijušais Lielbritānijas aizsardzības ministrs Grānts Šapss intervijā laikrakstam "Sunday Telegraph" pauda atbalstu šādam solim, bet Hīlijs ir pirmais valdības pārstāvis, kas izsaka šādu ierosinājumu.

Hīlijs arī paziņoja par jaunu 225 miljonu sterliņu mārciņu (273 miljonu eiro) lielu palīdzības paketi Ukrainai. Viņš uzsvēra, ka Kijivai vajadzētu sākt sarunas no spēka, nevis vājuma pozīcijas.

Ministrs šodien telekanālam LBC sacīja, ka šis ir kritisks periods Ukrainai: "Krievi izdara spiedienu uz Ukrainu frontes līnijā, bet pats [diktators Vladimirs] Putins izrāda vājuma pazīmes, izsaucot palīgā Ziemeļkorejas karaspēku, lai pastiprinātu savu armiju, atsakoties no [Sīrijas diktatora Bašara al] Asada un nespējot aizstāvēt savas pozīcijas Sīrijā".

Tikmēr Krievija ir palielinājusi trieciendronu ražošanu, tai skaitā katru mēnesi saražo aptuveni 600 "Shahed" tipa bezpilota lidaparātus, paziņojis Ukrainas militāro pētījumu laboratorijas vadītājs Andrijs Kuļčickis.

"Mēs jau esam redzējuši dronus ar sērijas numuriem, kas pārsniedz 5000. Veicot aprēķinus, mēs secinām, ka ik mēnesi saražo aptuveni 600 vienību," norādīja Kuļčickis.

Pēc viņa teiktā, Kijevas Tiesu ekspertīžu pētniecības institūts konstatējis izmaiņas trieciendronu ražošanā. Krievi sākuši pievērst mazāk uzmanības dronu kvalitātei. Ja agrāk viņi izmantoja daudz ārzemēs ražotu detaļu, jo īpaši japāņu gultņus, tad tagad arvien vairāk tiek izmantoti vienkāršoti analogi.

"Tas var liecināt par importēto detaļu trūkumu sankciju vai piegādes ierobežojumu dēļ. Piemēram, dronu dzinējos arvien vairāk trūkst detaļu, salīdzinot ar pirmajiem izpētes paraugiem (..). Visi elementi ir vienkāršoti," sacīja Kuļčickis.

Viņš arī atgādināja, ka krievi ir mainījuši "Shahed" krāsu uz melnu, lai naktī pretgaisa aizsardzības spēkiem tos būtu grūtāk pamanīt. Turklāt jauno dronu korpuss ir kļuvis stiprāks. Trieciendroni spēj arī mainīt kursu un augstumu.

Tajā pašā laikā arī Ukraina pielāgo savus pretpasākumus - mobilās grupas, pretgaisa aizsardzības sistēmas, triecienus no helikopteriem un pārtvērējdronu izstrādi. Pēc ekspertu domām, stratēģiski svarīgs solis varētu būt Ukrainas trieciendronu izmantošana, lai uzbruktu "Shahed" ražotnēm Krievijā un Irānā.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!