Ēģiptē šonedēļ pirmoreiz tika pieņemts patvēruma likums, kas ir izraisījis cilvēktiesību organizāciju bažas ar "uz drošību fokusētu pieeju", kura varētu kaitēt bēgļu aizsardzībai.
Ēģiptes prezidents Abdelfatahs al Sisi otrdien parakstīja šo likumu laikā, kad valsts saskaras ar smagu ekonomisko krīzi un sekām, ko radījuši reģionāli konflikti, tai skaitā Sudānā un Gazas joslā.
Saskaņā ar ANO bēgļu aģentūras UNHCR datiem Ēģipte uzņem simtiem Sudānas bēgļu dienā. Novembrī Ēģiptē bija reģistrēti vairāk nekā 845 000 bēgļu un patvēruma meklētāju no šīs valsts.
Oficiālas aplēses vedina uzskatīt, ka Ēģiptē pašlaik ir vairāk nekā deviņi miljoni "viesu", kas ir valdības termins bēgļu un migrantu raksturošanai.
UNHCR gadu desmitiem pārvaldīja bēgļu reģistrāciju saskaņā ar 1954. gadā panāktu vienošanos, bet jaunais likums deleģē šo pienākumu Ēģiptes varas iestādēm.
Likums paredz izveidot pastāvīgu bēgļu komiteju premjerministra pakļautībā, lai pārraudzītu patvēruma pieteikumus un pakalpojumus.
Aktīvisti uzskata, ka likums ir pieņemts steigā un slepenībā, nekonsultējoties ar pilsoniskās sabiedrības organizācijām vai UNHCR.
Valdība ir paziņojusi, ka likums atbilst starptautiskiem līgumiem un tā mērķis ir racionalizēt datus par bēgļiem, saskaņojot tās datubāzes ar UNHCR datubāzēm.
Kritiķi bažījas par likuma pantu, kas pilnvaro varas iestādes veikt "nepieciešamos pasākumus" pret bēgļiem kara, pretterorisma operāciju vai nacionālās drošības krīžu laikā.
Cits pants kriminalizē bēgļu izmitināšanu, neinformējot policiju par to. Par šādu pārkāpumu draud cietumsods.
Jaunais likums arī pieprasa bēgļiem, kas nelegāli ieradušies Ēģiptē, iesniegt patvēruma pieteikumu 45 dienu laikā kopš ierašanās.