Ukrainā izgatavotais bezpilota lidaparāts "Shchedryk" (Ščedriks jeb tulkojumā - "Bezdelīga") ir apstiprināts izmantošanai militārām vajadzībām Pirmajos Ziemassvētkos, atsaucoties uz Ukrainas Aizsardzības ministriju, vēsta medijs "Kyiv Independent".
"Shchedryk" sistēma sastāv no vadības stacijas un ar klusiem elektromotoriem aprīkota tālvadības drona.
Tam ir paaugstināta noturība pret elektroniskās karadarbības ieročiem, un tas primāri paredzēts ilglaicīgai Krievijas karaspēka vienību darbību uzraudzīšanai kaujas laukā, norāda ministrija.
"Shchedryk" varot darboties gan dienā, gan naktī un veikt uzdevumus gan stipra vēja, gan sala un liela karstuma apstākļos. "Gaisa kuģa spējas un tā optiskais aprīkojums ļauj tam darboties augstumā, kas ir grūti sasniedzams lielākajai daļai ienaidnieka pretgaisa aizsardzības sistēmu," sacīja aizsardzības ministra vietnieks Dmitrijs Klimenkovs.
Ukrainā jau līdz šim izstrādāti dažādi gaisa, jūras un sauszemes bezpilota aparāti, kas izmantojami izlūkošanas, kaujas un citiem uzdevumiem karā ar Krieviju. Ukrainas pašmāju ražotāji frontes vajadzībām šī gada decembrī vien līdz šim ir piegādājuši vairāk nekā 200 000 dažāda tipa dronu, atsaucoties uz aizsardzības ministru Rustemu Umerovu, norāda ukraiņu medijs.
Zīmīgi, ka par "Shchedryk" jeb Ščedriku dēvē arī tradicionālu ukraiņu Jaunā gada daudzināšanas dziesmu, kuru pēc aptuveni pirms simts gadiem tapušas apdares visā pasaulē pazīst kā Ziemassvētku dziesmu "Carol of Bells" (tulkojumā - "Zvanu korālis"). Šīs apdares autors ir ukraiņu komponists Mikola Leontovičs (Микола Дмитрович Леонтович, 1877 -1921).
"Ščedriks" tapa 1916. gadā, laikā, kad Eiropu plosīja Pirmais pasaules karš. Dziesmas ukraiņu teksts vēsta par putniņu, kas ielido mājās un dzied par pārticību, ko nesīs jauns gads un jauns pavasaris. 1920. gadu sākumā diriģenta un komponista Oleksandra Košica vadītais Ukraiņu nacionālais koris bija devies turnejā pa Eiropu un ASV, prezentējot savas tautas kultūru starptautiskajai auditorijai. Programmā bija iekļauts arī "Ščedriks".
1922. gada rudenī koris sniedza koncertu Ņujorkā, Kārnegija zālē, kur to dzirdēja ukraiņu izcelsmes amerikāņu komponists, pedagogs un kordiriģents Pīters Vilhuskis (1902-1978). Viņš skanīgajai dziesmai radīja jaunu, atšķirīgu tekstu angļu valodā, vārdos ietērpjot kristīgās pasaules tradīciju Ziemassvētkos zvanīt zvanus, lai godinātu Kristus piedzimšanu.