Izraēlas tanks
Foto: AP/Scanpix/LETA

Aizvadītajā nedēļas nogalē Izraēlas spēki veikuši triecienus pret vairāk nekā 100 mērķiem Gazas joslā – ilgāk nekā gadu kopš operācijas pret "Hamās" sākuma grupējuma spējas joprojām nav pilnībā sagrautas, vēsta portāls "The Jerusalem Post".

Karš pret Gazas joslas islāmistu grupējumu "Hamās" sākas pēc tam, kad 2023. gada 7. oktobrī palestīniešu kaujinieki sarīkoja plašu teroraktu Izraēlā, nogalinot aptuveni 1200 cilvēkus un sagrābjot ķīlniekus, no kuriem 100 joprojām atrodas gūstā.

Izraēlas valdības deklarēja, ka operācijas mērķis ir pilnībā sagraut "Hamās". Karā, kurš turpinās joprojām, saskaņā ar Gazu pārvaldošā grupējuma ziņām, ir gājuši bojā vairāk nekā 45 tūkstoši palestīniešu. Sauszemes operācijā Gazā krituši arī 390 Izraēlas karavīri, atgādina "The Jerusalem Post".

Operācijas turpināšanās neļauj noslēgt pamieru, kuram "Hamās" no savas puses izvirzījis nosacījumu par Izraēlas spēku izvešanu no Gazas joslas. Savukārt Izraēlas armija ziņo, ka tai nākas atgriezties vietās, kur tā jau ir bijusi.

Barilanas Universitātes Stratēģisko pētījumu centra direktors Eltans Šamirs skaidro, ka "Hamās" militārās spējas tomēr nav sakaujamas tik ātri, kā cilvēki vēlētos.

""Hamās" bija vairāk nekā 20 gadi, lai uzkrātu masīvu uguns jaudu, izkliedējot to pa dažādām vietām, tostarp plašajā pazemes tuneļu tīklā. Kopā ar citām teroristu organizācijām, piemēram Palestīnas Islāma džihādu, tie ir aptuveni 30 000 kaujinieku. Var paiet divi līdz trīs gadi, lai no viņiem atbrīvotos," medijs citē Šamiru.

Izraēlas armija joprojām atrod ieroču noliktavas, nonāk kontaktā ar "Hamās" karotājiem un atklāj tuneļus.

"Vēl joprojām ir palikuši aptuveni 40% tuneļu, simtiem kilometru tuneļu, par kuriem Izraēlas izlūkdienestiem nebija zināms," norāda Jeruzalemes Drošības un ārlietu centra eksperts Joni Bens Menahems. "Joprojām ir ļoti gari tuneļi, ko Izraēlas vēl nav atradusi, dažos no tiem atrodas ķīlnieki. Tam nepieciešama ļoti liela operācija un milzīgs daudzums sprāgstvielu, kuru Izraēlai pašlaik nav."

Menahems atzīmē, ka Izraēlai pašlaik nav pietiekami daudz spēku, lai pakļautu "Hamās" gan militāri, gan grupējuma spēju pārvaldīt Gazu. Lai to izdarītu, Izraēlai Gazas josla būtu jāieņem pilnībā un jāievieš pagaidu militārā pārvalde, par pētnieka secinājumiem raksta medijs.

Premjerministra Benjamina Netanjahu valdība līdz šim nav skaidri deklarējusi savus plānus attiecībā uz Gazas joslas likteni pēc kara, taču premjers nav izslēdzis Izraēlas militārās pārvaldes iespēju.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!