DĀR operācijā pret nelegālajiem zeltračiem vismaz 60 mirušie; pazemē iesprostoti 500 cilvēki
Foto: AFP/Scanpix/LETA

Dienvidāfrikas Republikā (DĀR) ziemeļaustrumu provincē glābēji no zelta raktuvēm glābšanas operācijas laikā esot izvilkuši vismaz 60 līķus un 82 izdzīvojušos, trešdien ziņoja medijs "Sky News". DĀR valdība uzsāka glābšanas operāciju pamestās zelta raktuvēs pēc tam, kad vietējās varasiestādes apturēja pārtikas un ūdens piegādes dramatiskos centienos apspiest nelegālo zeltraču darbību.

Vairāk nekā 500 vīriešu un desmitiem līķu joprojām esot iesprostoti pazemē, liecina organizācijas "Kalnrūpniecības skartās kopienas vienotas rīcībā" (MACUA) sniegtā informācija. MACUA pārstāvis medijam CNN skaidrojis, ka vīrieši varētu būt nomiruši no bada un dehidratācijas.

Strādnieki, kas raktuvēs darbojušies nelikumīgi, iesaistījušies ilgstošā strīdā ar varasiestādēm, kuras centienos viņus izvilināt no aptuveni divus kilometrus dziļajām raktuvēm bija apturējušas pārtikas un ūdens piegādes.

Glābšanas operācijā, kas sākusies pirmdien, varasiestādes izmantojot būrim līdzīgu konstrukciju, lai izceltu strādniekus no pazemes. Fotogrāfijās no notikuma vietas redzams, ka vīrieši – daļa pamatīgi izkāmējuši – tiek iznesti uz nestuvēm.

Likumsargi apgalvojot, ka izdzīvojušie strādnieki var izkļūt no pazemes, bet vienkārši atsakās to darīt. Aktīvisti un tiesību grupas gan to apstrīd, asi kritizējot policijas taktiku Buffelsfonteinas zelta raktuvēs.

"Sky News" uzsver, ka konkrētās raktuves jau kopš novembra, kad varasiestādes pirmo reizi uzsāka operāciju, lai mēģinātu izvilināt zeltračus, ir bijusi vieta saspringtām sadursmēm starp policiju, zeltračiem un vietējo kopienu.

Nelegālā ieguve ir plaši izplatīta ar zeltu bagātajās DĀR daļās, kur uzņēmumi slēdz raktuves, kas vairs nenes peļņu, atstājot neoficiālas strādnieku grupas ar iespēju iekļūt raktuvēs, lai mēģinātu iegūt atlikušo materiālu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!