Krievijas pilna mēroga iebrukuma Ukrainā pirmajos mēnešos, kad Rietumu bruņojuma atbalsts Kijivai vēl neietvēra tankus, lidmašīnas un HIMARS sistēmas, milzīga loma okupantu bruņoto kolonnu apturēšanā bija pārnēsājamiem prettanku raķešu kompleksiem – amerikāņu "Javelin" un britu NLAW. Pēc gandrīz trīs kara gadiem ziņojumos un video liecībās par pretinieka tehnikas iznīcināšanu dominē droni, taču kaujas Kurskas apgabalā tagad parāda, ka arī "Javelin" laiks vēl nav beidzies.
Pirmās "Javelin" raķetes Ukraina no ASV saņēma jau 2018. gadā. Savukārt īsi pirms Krievijas iebrukuma sākuma 2022. gadā vairāk nekā 2000 NLAW Ukrainai piegādāja Lielbritānija. Līdzīgi kā pretgaisa aizsardzības raķešu "Stinger" piegādes, tostarp no Latvijas, šie ieroči kara pirmajos mēnešos spēlēja neatsveramu lomu pretinieka kolonnu apturēšanā. Tolaik Maskava vēl cerēja uz ātru Kijivas pakļaušanu, pārdroši dziļi Ukrainā sūtot garas bruņutehnikas kolonnas.
Šie ieroči savas lielās lomas, arī simbolisma dēļ, pat ieguva zināmu kulta statusu. Piemēram "Javelin" kļuva par populārās kultūras objektu "Saint Javelin" jeb "Svēto Javelinu".
Tomēr nesena pieredze no kaujām Kurskas apgabalā, kur Ukraina kopš 2024. gada augusta notur placdarmu Krievijas teritorijā, liecina, ka līdzās mīnām un droniem "Javelin" ir noderīgs joprojām.
Lai turpinātu lasīt, iegādājies abonementu.
Lūdzu, uzgaidi!
Pielāgojam Tev piemērotāko abonēšanas piedāvājumu...
Abonēšanas piedāvājums nav redzams? Lūdzu, izslēdz reklāmu bloķētāju vai pārlādē lapu.
Jautājumu gadījumā raksti konts@delfi.lv