Pēdējā vēlēšanās redzēt sauli. Dramatiskas liecības par divu amerikāņu pēdējo kauju pie Pokrovskas
Foto: EPA/Scanpix/LETA

Karadarbības zonā Ukrainā bez vēsts ir pazuduši jau vairāk nekā 20 amerikāņu brīvprātīgo, īpašs Ukrainu aizstāvēt devušos ārzemnieku zaudējumu pieaugums vērojams pēdējo sešu mēnešu laikā, savā izmeklēšanā secinājusi ASV raidsabiedrība CNN.

Pēdējā pusgada laikā no kaujas lauka nav bijis iespējams atgūt vismaz piecu kritušo amerikāņu brīvprātīgo mirstīgās atliekas, raksta medijs. Divus no tiem pēc ilgām sarunām nesen izdevies repatriēt no Krievijas okupētajām teritorijām.

Bojāgājušo ķermeņu atgūšanu sarežģītu padara intensīvā karadarbība, kas pašlaik vērojama gar visu frontes līniju.

CNN kā piemēru min divus amerikāņu brīvprātīgos, kas septembra beigās krituši vienā incidentā pie Pokrovskas Ukrainas austrumos. Viņu mirstīgās atliekas tā arī nav atgūtas. 25 gadus vecais bijušais amerikāņu karavīrs Zakari Fords un cits amerikānis bez militārās pieredzes, kura ģimene lūdza atklāt tikai viņa kaujas segvārdu Ganters, gājuši bojā pie Novogrodivkas ciema, kur devušies kaujas uzdevumā uzspridzināt tiltu.

Amerikānis ar segvārdu Redneks, kuram šajā incidentā izdevies izdzīvot, medijam atklājis, ka viņu trīs cilvēku grupa iekļuvusi okupantu uguns slazdā kādā ukraiņu ierakumā aptuveni 500 metru attālumā no spridzināmā tilta.

Tad sācies dronu uzbrukums, tie spridzinājusi zemnīcas jumtu, viens baļķis gāzies un trāpījis Rednekam pa seju. Viņš pa radio ziņojis komandierim, ka misija ir jāpārtrauc, taču saņēmis rīkojumu turpināt un, ka evakuācija vēl vismaz dienu nav iespējama.

Pēc tam sācies krievu uzbrukums. Redneks šāvis ar ložmetēju pa uzbrūkošajiem okupantiem. Kaujā gājuši bojā ukraiņi, kas ar granātmetēju un "Javelin" sistēmu mēģinājuši apturēt ienaidnieka bruņutehniku.

Redneks stāsta, ka iegājis bunkurā pēc munīcijas, par mata tiesu izvairoties no drona, kas ievainojis Fordu un Ganteru. Redneks uzlicis Fordam divus žņaugus un atgriezies kaujā, kur viņam līdzās no šāviena sejā kritis ukraiņu karavīrs.

Pēdējā vēlēšanās redzēt sauli. Dramatiskas liecības par divu amerikāņu pēdējo kauju pie Pokrovskas
Foto: Ekrānuzņēmums no "Liveuamap"

Pēc dažām minūtēm viņš dzirdējis Fordu saucam, ka Ganters ir miris. "Es nokāpu pārbaudīt un ukrainis, kas tur bija, paskatījās uz mani un teica – "draugs miris"," viņš stāsta. Forda stāvoklis bijis stabils, bet komandieris pa rāciju ziņojis, ka tuvojas vēl viens uzbrukums.

"Viņš zināja, ka nepārdzīvos vēl vienu uzbrukumu," stāsta Redneks, "tāpēc viņš sāka lūgt viņu nogalināt, lai viņš nenonāktu gūstā." Redneks to atteicies darīt, mierinot, ka viņi izglābsies, un turpinājis lādēt ieročus gaidāmā uzbrukuma atvairīšanai.

"Viņš kļuva ļoti kluss. Pēc pāris minūtēm viņš mani pasauca un teica, ka ir atbrīvojis žņaugus," stāsta Redneks. Viņš žņaugus atkal pievilcis, taču Fords jau bija zaudējis daudz asiņu.

Forda pēdējā vēlēšanās bijusi redzēt saules gaismu. "Es viņu noguldīju ar galvu pret durvīm, lai viņš varētu skatīties ārā, redzēt sauli, un es vienkārši turēju viņa roku. Pēdējā saprotamā lieta, ko viņš teica, "nekad neļauj teikt, ka mani nogalināja tie izdzimteņi".

Redneks atklāj, ka viņa spilgtākās atmiņas par Fordu ir viņa mazais skaļrunis, kurā viņš bieži atskaņojis mūziķa Artemas skaņdarbu "I like the way you kiss me". "Viņš vienmēr atskaņoja mūziku un dejoja ap šo skandu," atceras Redneks.

Ārzemju kaujinieka iespējas izdzīvot ir atkarīgas no viņu pieredzes, bet arī uzdevuma, kādu devis komandieris. Redneks zaudējumus savā brigādē saista ar sliktu virsnieka darbu. Brīvprātīgais, kurš tagad atrodas ASV, stāsta, ka viņa vienība drīz no šīs kaujas vietas evakuēta un viņš drona video vēl redzējis Forda un Gantera ķermeņus. Tagad šo teritoriju kontrolē okupanti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!