USAID sāga turpinās: pēc kritikas pret Trampa administrāciju atlaists ģenerālinspektors
Foto: AP/Scanpix/LETA

Otrdien atlaists ASV Starptautiskās attīstības aģentūras (USAID) ģenerālinspektors Pauls Mārtins dienu pēc tam, kad viņa birojs publicēja ziņojumu, kurā kritizēja prezidenta Donalda Trampa administrācijas centienus likvidēt aģentūru, ziņo medijs CNN.

Mārtins otrdienas vakarā caur e-pastu tika informēts, ka viņa amats USAID ģenerālinspektora amatā ir "likvidēts, un tas stājas spēkā nekavējoties". USAID ģenerālinspektora biroja pārstāvis apstiprināja Mārtina atlaišanu un sacīja, ka iemesls šādam solim neesot dots.

Saskaņā ar likumu administrācijai ir jābrīdina Kongress 30 dienas pirms ģenerālinspektora atlaišanas. Lai gan prezidents savā pirmajā nedēļā Baltajā namā atlaida ģenerālinspektorus no vairāk nekā desmit federālajām aģentūrām, USAID pārstāvis savu amatu bija saglabājis.

USAID ir ASV galvenā ārpolitikas palīdzības struktūra, kas finansē veselības aprūpes un neatliekamās palīdzības programmas pasaules nabadzīgākajos reģionos. Saskaņā ar ASV Kongresa datiem USAID ir nodarbināti aptuveni 10 000 cilvēku. Aģentūrai ir bāzes vairāk nekā 60 valstīs un un tā darbojas vēl vairākos desmitos citu. Februāra sākumā miljardieris Īlons Masks paziņoja par plāniem ārpolitikas palīdzības struktūru slēgt, apgalvojot, ka tā ir nodokļu maksātāju naudas izšķiešana.

Trampa administrācija pēdējās nedēļas laikā ir agresīvi sākusi vērsties pret USAID, mēģinot atlaist tūkstošiem tās darbinieku. Pagājušajā piektdienā federālais tiesnesis uz laiku bloķēja šos plānus un apturēja darbinieku paātrināto izraidīšanu no valstīm visā pasaulē.

Mārtina birojs pirmdien publicēja ziņojumu, kurā brīdināja, ka Trampa administrācijas centieni likvidēt USAID un tās vērienīgā ārvalstu palīdzības iesaldēšana ir apgrūtinājusi iespējamo ASV nodokļu maksātāju finansētās humānās palīdzības izsekošanu, kas nozīmē, ka tā varētu netīši nonākt teroristu grupējumu rokās.

Aģentūra pieprasa, lai programmām tādās valstīs kā Afganistānā, Irākā, Libānā, Pakistānā, Sīrijā, Rietumkrastā, Gazā un Jemenā tiktu veikta "partneru pārbaude", lai nodrošinātu, ka nodokļu maksātāju nauda nenonāk tādu grupējumu rokās kā "Hamās", "Hezbollah", "Daesh" vai hutu. Saskaņā ar Mārtina ziņojumu, šīs pārbaudes ir pārtrauktas.

Ārvalstu palīdzības iesaldēšana arī apturējusi visus līgumus attiecībā uz trešo pušu monitoringu, kas tiek izmantots humānās palīdzības programmu uzraudzībai konfliktu zonās.

Ziņojumā teikts, ka Trampa administrācijas rīcība ir "ievērojami ietekmējusi USAID spēju nodrošināt tās humānās palīdzības programmas", norādot arī uz simtiem miljonu dolāru vērto preču sapūšanas risku pēc tam, kad darbiniekiem tika liegts to piegādāt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!