Foto: DELFI
Līdz šim Igaunijā vidēji bijis ap 500 lāčiem, taču, kā liecina pēdējie dati, lāču skaits valsts mežos šobrīd sasniedzis 700, raksta laikraksts "Eesti Päevaleht".

Pēc speciālistu atziņām, tik liels lāču skaits pēdējo simts gadu laikā Igaunijā nav pieredzēts. Kā pastāstīja Mežu aizsardzības un atjaunošanas centra Meža dzīvnieku monitoringa nodaļas vadītājs Pēps Mennils, lāču skaits valstī pastāvīgi nedaudz palielinoties, jo nomedīto dzīvnieku skaits vienmēr bijis zemāks par jaundzimušo skaitu. Lāču skaita pieaugumu sekmējot arī tiem labvēlīgie barošanās apstākļi. Lāču pārtiku ievērojami esot bagātinājis šķeltnadžu, īpaši mežacūku un stirnu, skaita pastāvīgais pieaugums Igaunijas mežos.

Vislielākā lāču populācija - 110 lāči - esot Austrumu-Virumā apriņķī, kur jau vēsturiski šis skaits bijis vislielākais. Taču, palielinoties kopējam lāču skaitam, tie sāk paplašināt arī savu teritoriju. Tā jauna un spēcīga lāču populācija izveidojusies arī Rietumigaunijā, kas līdz šim nav bijuši īpaši iecienīta ķepaiņu apmešanās vieta. "Tur jau ir uzradušās lāču mātītes, kas dzemdēs jaunus lācēnus. Agrāk tās te nekad vēl nav bijušas manītas, tāpat arī jauni ieceļojuši tēviņi," pastāstīja Mennils.

Lāču apdzīvotās teritorijas robežas ir ievērojami pavirzījušās uz dienvidu pusi. Arī Latvijas teritorijā jau reģistrēti ap desmit lāču - tie ir jauni ieceļojuši tēviņi. Šī apdzīvotās teritorijas paplašināšanās, pēc Mennila teiktā, esot visnotaļ pozitīvs process, jo, ja lāču populācija sākot samazināties, pirmkārt tie pazūdot no dzīves areāla ārējo pierobežu zonām.

Tomēr Mennils norādīja, ka lāču skaita palielināšanos esot jāsāk ierobežot, jo pretējā gadījumā varot palielināties ķepaiņu uzbrukumu skaits bišu stropiem.

Līdz šim katru gadu tikušas izsniegtas atļaujas vidēji 30 lāču medībām, taču nākamajai medību sezonai Igaunijas Vides departaments pēc zinātnieku ieteikuma izsniedzis gandrīz divas reizes vairāk medību atļauju. Kā apstiprināja Vides departamenta Mežu nodaļas vadītājs Jānuss Kala, šosezon tikšot izsniegtas atļaujas 60 lāču nomedīšanai. Visvairāk lāču atļauts nomedīt Viru rajonā - 18 dzīvniekus, lāču medības nenotiek Hījumā un Sāremā salās, kur šie dzīvnieki nav novēroti. Arī Valgas un Veru rajonos lāču skaits vēl nav sasniedzis pietiekamu lielumu, lai tie tiktu medīti.

Lāču skaita pieaugums ir lēns, jo dzīvnieki sasniedz briedumu apmēram četru vai piecu gadu vecumā un vairojas ik pēc diviem gadiem. Kopumā Eiropā lāču skaits pakāpeniski samazinās.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!