Reuters-4196
Foto: Reuters/Scanpix

Francijas valdība paziņojusi, ka likumprojekts, ar kuru Pirmajā pasaules karā notikušā genocīda pret Armēniju noliegšana būs noziegums, apstiprināšanai Senātā iesniegs janvāra beigās, vēsta BBC.

Decembrī šo likumprojektu pieņēma parlaments un tas izsauca negatīvu Turcijas reakciju, kura noliedz to, ka genocīds pret armēņiem noticis. Turcija pat atsauca savu vēstnieku no Francijas un draudēja ar citām sekām.

Saskaņā ar likumu, par publisku genocīda noliegšanu varēs sodīt ar gadu cietumā vai naudassodu 45 000 eiro apmērā (apmēram 31 000 latu).

BBC vēsta, ka vairāki politologi prognozējuši, ka Senāts nesteigsies ar likumprojekta pieņemšanu.

BBC atgādina, ka Armēnijas dati liecina - 1915.gadā Osmaņu impērijā nogalināti apmēram pusotrs miljons armēņu. Turcija šiem datiem nepiekrīt, noraidot vārdu "genocīds" un draudot Francijai ar "nopietnām sekām", ja tā pieņems likumu par genocīda noliegšanu.

Vairāk nekā 20 valstis, tostarp arī Francija, ir atzinusi 1915.gada notikumus par genocīdu pret armēņiem, norāda BBC. Raidorganizācija arī norāda, ka ceturtdien Francijā pieņemtais likums neizbēgami saniknos Turciju.

Par armēņu genocīda sākumu uzskata 1915.gada 24.aprīli, kad Osmaņu impērijas amatpersonas Konstantinopolē apcietināja dažus sabiedrībā pazīstamus armēņus. Vēlāk impērijas armija īstenoja armēņu izlikšanu no viņu dzīvesvietām, lai vestu piespiedu kārtā vairākus simtus kilometru garā gājienā uz tuksnešainu apvidu mūsdienu Sīrijā.

Mūsdienās daudzas valstis šo prettiesisko rīcību oficiāli ir atzinušas par pirmo genocīdu pasaulē un tas ir otrais pētītākais genocīds vēsturē.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!