Ziņojums: pēdējos 15 gados gaisa temperatūra uz Zemes nav mainījusies
Foto: morgueFile

Pagājušajā nedēļā Lielbritānijas meteoroloģijas dienests "Met Office" publicējis ziņojumu par vidējo gaisa temperatūru uz Zemes laika periodā no 1997.gada sākuma līdz 2012.gada augustam, kas atklāj, ka pēdējos 15 gados gaisa temperatūra pasaulē kopumā nav būtiski mainījusies, vēsta britu laikraksts "Daily Mail".

Laika periodā no 1980. līdz 1996.gadam tika novērota globāla sasilšana, savukārt pirms tam 40 gadu garumā Zemeslodes vidējā gaisa temperatūra bija stabila vai nedaudz pazeminājās.

Jaunie rādījumi iegūti, apkopojot datus no vairāk nekā trim tūkstošiem mērījumu punktu uz sauszemes un okeānā. "Daily Mail" norāda uz slepenību, kādā pirms nedēļas publicēts ziņojums - pirmā informācija par to plašsaziņas līdzekļos parādījusies tikai 13.oktobrī.

Laikraksts, reaģējot uz jaunajiem datiem, paziņojis, ka "globālā sasilšana beidzās pirms 16 gadiem", tomēr aptaujāto profesoru domas dalās - vieni noliedz ziņojumu nozīmību, uzsverot, ka apskatītais laika periods ir pārāk īss un globālā sasilšana nav apstājusies, savukārt citi atzīst, ka līdzšinējās prognozes par globālo sasilšanu izrādījušās greizas un ka jāturpina pētījumi par dabisko ciklu - it īpaši okeānu temperatūras un Saules aktivitātes ciklu - ietekmi uz klimatu.

Kā ziņots, šā gada pavasarī Džeimss Lavloks - Gajas teorijas autors un viens no vides aktīvistu līderiem, kas iepriekš prognozēja globālas sasilšanas izraisītu katastrofu šajā gadsimtā, - intervijā telekanālam MSNBC atzina, ka prognozes par klimata izmaiņām un to ietekmi bijušas pārspīlētas.

92 gadus vecais britu profesors raksta jaunu grāmatu, kurā pauž uzskatu, ka klimata izmaiņas joprojām notiek, bet tās nav tik straujas kā gaidīts. Lavloks atzinis, ka agrākos gados viņš, kā arī citi vides aktīvisti, tostarp Als Gors, bijis nepamatotas panikas cēlājs.

"Problēma ir tā, ka mēs nezinām, kas notiek ar klimatu. Pirms 20 gadiem mēs domājām, ka zinām. Tādēļ tika celta nepamatota panika," sacīja Džeimss Lavloks. Viņš uzsvēra, ka nebaidās atzīt savu kļūdīšanos, savukārt valsts un universitātes zinātnieki, iespējams, baidās, ka atkāpšanās no agrākajām drūmajām prognozēm novedīs pie finansējuma samazinājuma.

Lai gan dati par globālo vidējo gaisa temperatūru neuzrāda būtisku sasilšanu, daži pasaules reģioni saskārušies ar temperatūras paaugstināšanos un dabas katastrofām. Tostarp šogad Arktikā ledus daudzums sarucis līdz zemākajam līmenim kopš mērījumu sākšanas 1979.gadā, savukārt pēdējais gads ASV bijis siltākais 12 mēnešu periods kopš 19.gadsimta. Šī iemesla dēļ vairums vides aktīvistu un politiķu terminu "globālā sasilšana" aizstājuši ar frāzi "klimata izmaiņas".

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!