Britu uzņēmējs Neils Heivuds, par kura slepkavību augustā notiesāta augsta ranga Ķīnas politiķa Bo Silaja sieva, piegādājis informāciju Lielbritānijas slepenajam dienestam, raksta laikraksts ”The Wall Street Journal”.
Neils Heivuds, kuru 2011. gada novembrī saindēja Bo Ksilaja sieva Gu Kaila, vismaz gadu pirms savas nāves esot kontaktējies ar izlūkdienesta ”MI6” virsnieku, informējot viņu par Ķīnas politiķi, atsaucoties uz laikrakstā publicēto, vēsta raidsabiedrība BBC.
Šī slepkavība izraisīja pēdējo desmitgažu lielāko politisko skandālu Ķīnā, kurš iedragāja augsta ranga Komunistiskās partijas un bijušā Čuncjinas pilsētas partijas vadītāja Bo Silaja karjeru. Politiķa sievai par slepkavību augustā piespriests nāvessods ar soda izpildes atlikšanu uz diviem gadiem, kas, visticamāk, tiks aizstāts ar mūža ieslodzījumu. Cietumsods piespriests arī bijušajam Čuncjinas policijas priekšniekam Vangam Lijunam, kurš slēpis nozieguma pēdas.
Pašu Bo septembrī izslēdza no parlamenta, atņemot imunitāti pret kriminālvajāšanu. Viņš ir apsūdzēts varas ļaunprātīgā izmantošanā, kukuļņemšanā, partijas disciplīnas pārkāpumos un sagaidāms, ka politiķi nākotnē varētu tiesāt, norāda vietējie mediji.
Jau kopš skandāla sākuma parādījušās baumas, ka Heivuds varētu būt britu spiegs, norāda BBC. ”The Wall Street Journal” atsaucas uz anonīmiem uzņēmēja draugiem un britu amatpersonām, norādot, ka uzņēmējs nebija ”MI6” darbinieks, bet tikai nodeva informāciju. Heivuds ar ”MI6” aģentu Ķīnā esot ticies regulāri, piegādājot informāciju par Bo Silaju.
Uzņēmēja radinieki un Lielbritānijas Ārlietu ministrija atteicās komentēt šis ziņas, norāda laikraksts.
Lielbritānijas ārlietu ministrs aprīlī paziņoja, ka Heivuds nav bijis valdības darbinieks ”nekādā statusā”. Laikraksts, atsaucoties uz anonīmu avotu, norāda, ka tehniski tā ari ir, jo uzņēmējs nav saņēmis samaksu par informācijas sniegšanu.
Tomēr rodas jautājums, kāpēc Heivuds vispār bija zināms Lielbritānijas izlūkošanas dienestiem, kāpēc amatpersonas saviem ķīniešu kolēģiem nepieprasīja rūpīgu izmeklēšanu, tiklīdz parādījās ziņas, ka uzņēmējs ir miris, norāda BBC.
41 gadu vecais Heivuds Ķīnā dzīvoja kopš deviņdesmito gadu sākuma. Viņa saistība ar Bo Silaju un viņa sievu Gu nav īsti skaidra, bet dažkārt viņš raksturots kā finanšu starpnieks. Ķīnas valsts mediji ziņo, ka Gu uzņēmēju noindējusi par neveiksmīgu biznesa darījumu un draudiem viņas dēlam.
Sākumā par Heivuda nāves iemeslu 2011. gada novembrī policija nosauca pārmērīgu alkohola lietošanu. Tomēr 2012. gada februārī gaismā nāca jaunas notikušā detaļas, kad Čuncjinas policijas šefs ieradās ASV konsulātā, lai lūgtu politisko patvērumu. Aprīlī izmeklēšanu slepkavības lietā atsāka.
Par nozieguma slēpšanu ir apcietinātas vēl piecas augsta ranga policijas amatpersonas, norāda BBC.