Ķīlnieku krīzē Alžīrijā gājuši bojā vismaz 19 ķīlnieki
Foto: AFP/Scanpix
Alžīrijā sestdien beigusies četras dienas ilgusī ķīlnieku krīze gāzes atradnē valsts austrumos, kurā kopumā gajuši bojā vismaz 19 ķīlnieki un 29 islāmistu kaujinieki, tomēr par vairākiem atradnes strādniekiem no ārvalstīm pagaidām ziņu nav, tādēļ pastāv bažas, ka upuru skaits varētu pieaugt.

Sestdien Alžīrijas īpašie spēki rīkoja uzbrukumu ķīlniekiem, kurā tika nogalināti 11 islāmistu kaujinieki, tomēr pirms tam viņi paspēja nogalināt septiņus ķīlniekus. Ceturtdien armijas uzrukumā tika nogalināti 18 nolaupītāji un 12 ķīlnieki.

Pagaidām nav zināms, vai vēl ir palicis dzīvs kāds ķīlnieks vai islāmistu kaujinieks.

Ar starptautisko teroristu grupējumu "Al Qaeda" saistīti apmēram 30 islāmistu kaujinieki, kas bija bruņojušies ar smagajiem automātiem un raķešmetējiem, trešdien Inamensas gāzes atradnē saņēma ķīlniekus. Alžīrijas ziņu aģentūra APS piektdien citēja drošības spēku amatpersonas teikto, informējot, ka Alžīrijas īpašie spēki ir dienu iepriekš "atbrīvojuši gandrīz 650 ķīlniekus, kuri tika sagrābti teroristu grupas uzbrukumā trešdien,.. no tiem 573 alžīrieši un apmēram 100 no 132 ārvalstu ķīlniekiem".

Uzbrucēji ķīlniekus saņēma autobusos, ar kuriem ārvalstu strādnieki tika vesti uz lidostu. Tiek vēstīts, ka ķīlnieku saņemšanas brīdī tika nogalināts viens Lielbritānijas un viens Alžīrijas valstspiederīgais. Tad uzbrucēji pārvietojās uz kompleksu, kur dzīvoja strādnieki un atradās ražotne, saņemot gūstā simtiem cilvēku.

Pēc ceturtdienas armijas uzbrukuma 15 kaujinieki apmēram 35 ķīlniekus ar automašīnu pārveda no strādnieku dzīvojamā kompleksa uz ražotni. Izbēgušie atklāja, ka ķīlniekiem ap kaklu bija apliktas sprāgstvielas, lai viņi nemēģinātu bēgt.

Tomēr precīzu ziņu par upuru skaitu pagaidām nav. Piemēram, Mauritānijas ziņu vietne ANI vēstīja, ka vienā helikoptera uzbrukumā gājuši bojā 35 ķīlnieki. Izbēgušie alžīriešu strādnieki stāstīja, ka ir redzējusi daudzus mirušos no dažādām valstīm, tostarp Japānas.

Francijas aizsardzības ministrs Žans Īvs  Ledrians sestdien apstiprināja, ka nogalināts viens šīs valsts pilsonis, savukārt Lielbritānijas ārlietu ministrs Viljams Heigs paziņoja, ka Alžīrijā "mazāk nekā desmit" briti joprojām ir apdraudēti, jo par viņiem ziņu nav. Rumānijas premjers Viktors Ponta paziņoja, ka viens rumānis ir nogalināts, bet četriem izdevies izbēgt.

Alžīrijas valdība ir paziņojusi, ka kaujinieki valstī ieradās no Lībijas, bet paši uzbrucēji apgalvoja, ka ir no Nigēras.

Inamenasas gāzes atradni, kas atrodas pie Lībijas robežas, pārvalda Lielbritānijas kompānija BP, Norvēģijas uzņēmums "Statoil" un Alžīrijas valsts uzņēmums "Sonatrach". Pēc uzbrukuma gāzes ieguva šajā atradnē tika pārtraukta.

Kompānijas pēc pēdējā uzbrukuma paziņoja, ka viss gāzes atradnes komplekss ir mīnēts un tā attīrīšanai būs nepieciešams ilgs laiks Tiek pieļauts, ka kaujinieki kompleksu , kas ir viens no lielākajiem Alžīrijā, plānoja uzspridzināt.

Saskaņā ar Alžīrijas amatpersonu teikto ķīlnieku sagrābšanu gāzes atradnē vadīja kaujinieku līderis Mohtars Belmohtars, kurš līdz pagājušā gada beigām bijis komandieris grupējumā ""Al Qaeda" islāma Magrebā", bet pēc tam izveidojis savu bruņotu grupējumu. Belmohtars ir pazīstams ar cilvēku nolaupīšanām pret izpirkumu. Atbildību par uzbrukumu uzņēmās divi Belmohtara vadīti grupējumi - "Haleda Abulabasa brigāde" un "Ar asinīm parakstījies bataljons". 

Islāmisti apgalvoja, ka ieradušies no Mali un šādi viņi rīkojušies, lai atriebtos Alžīrijai par to, ka tā atļāvusi izmantot savu gaisa telpu Francijas iznīcinātājiem, kas dod triecienus islāmistiem Mali ziemeļos. Vēlāk uzbrucēji pieprasīja ķīlnieku apmaiņu pret ASV cietumos ieslodzītajiem islāmistiem. Uzbrucēji galvenokārt uzraudzīja ārvalstu strādniekus, bet vietējie alžīrieši tika atbrīvoti vai spēja aizbēgt.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!