AFP
Foto: AFP/Scanpix
Patlaban militārajos konfliktos visā pasaulē iesaistīti ap 200 000 līdz 300 000 bērnu. Aptuveni divdesmit valstīs piecpadsmit, desmit un pat septiņus gadus veciem zēniem un meitenēm tiek laupīta bērnība, iedoti ieroči un pavēlēts nogalināt, turklāt to dara gan bruņoti grupējumi, gan vairāku valstu valdības.

Bērnu skaits armijās un dažādos militāros grupējumos strauji pieauga pagājušā gadsimta 80. un 90. gados. To galvenokārt veicināja jaunu vieglu ieroču attīstīšana, kuri dažkārt tika pat speciāli pielāgoti tam, lai tos varētu izmantot pat septiņus gadus veci bērni. Militāro grupējumu vidū nozīmīgi ir arī tas, ka bērnu uzturēšana un pat sodīšana izmaksā lētāk.

Rezultātā simtiem tūkstošu pilngadību nesasniegušo ik gadu piedzīvo kara šausmas, bet tikai niecīgs skaits pēcāk saņem nepieciešamo palīdzību, lai reabilitētos. Kopš 2002. gada, kad spēkā stājās Konvencijas par bērna tiesībām Papildu protokols par bērnu iesaistīšanu bruņotos konfliktos, ik gadu 12. februārī viņu piemiņai tiek atzīmēta Sarkanās rokas diena. Šīs dienas mērķis ir aicināt valstu un militāro grupējumu vadību neizmantot bērnus armiju veidošanai.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!