Itar -4798 (1)
Foto: Itar-Tass/Scanpix

Lietuvas Aizsardzības ministrija pirmdien paziņoja, ka ir informēta par septembrī gaidāmajām stratēģiskajām Baltkrievijas un Krievijas militārajām mācībām "Zapad-2013" ("Rietumi-2013"), lai gan vēlētos, lai abas rīkotājvalstis ir atklātākas.

"Lietuva kā Eiropas Drošības un sadarbības organizācijas (EDSO) dalībvalsts ar šīs organizācijas starpniecību tika informēta par 2013.gada septembrī gaidāmajām mācībām "Zapad-2013", aģentūru BNS informēja Lietuvas Aizsardzības ministrija.

"Lietuva vēlētos, lai Krievija un Baltkrievija ir atklātākas un informētu kaimiņvalstis par plānotajām plaša mēroga mācībām un uzaicinātu uz tādām mācībām NATO novērotājus," norādīja ministrija.

Par atklātības trūkumu bažas paudis arī Lietuvas aizsardzības ministrs Juozs Oleks, tiekoties ar Baltkrievijas vēstnieku Lietuvā.

Arī Latvijas aizsardzības ministrs Artis Pabriks ir paudis bažas par atklātības trūkumu mācību organizēšanā. Latvijas Aizsardzības ministrija cer, ka skaidrību par mācību "Rietumi-2013" plānoto scenāriju un iesaistīto bruņoto spēku apmēru iegūs šogad maijā plānotajā NATO–Krievijas Padomes bruņoto spēku komandieru sanāksmē.

Janvāra beigās Oleks paziņoja, ka Krievijas un Baltkrievijas militārajās mācībās, kuras plānots rīkot Lietuvas tuvumā, zināmi elementi ir vērsti pret kaimiņvalstīm.

"Es uzskatu, ka mums vajadzētu atrast citas iespējas sadarbībai ar Krieviju un Baltkrieviju, turklāt zināmi elementi šajās mācībās, manuprāt, ir vērsti pret kaimiņiem. Tam tā nevajadzētu būt," Oleks tolaik paziņoja, atbildot uz lūgumu komentēt plānotās liela mēroga mācības "Zapad-2013".

Krievijas un Baltkrievijas militārās pavēlniecības ir paziņojušas, ka šīs valstis septembrī rīkos kopīgas stratēģiska līmeņa militārās mācības "Zapad-2013", kuras notiks divās stadijās Krievijas un Baltkrievijas poligonos.

Vēl nav oficiālas informācijas par šo manevru scenāriju un karavīru skaitu tajos. Tiek uzskatīts, ka tie būs līdzīgi augsta profila mācībām "Zapad-2009", kurās piedalījās vairāk nekā 12 tūkstoši karavīru.

"Zapad-2009" oficiāli bija nosauktas par aizsardzības mācībām, lai nodrošinātu stratēģisku stabilitāti reģionā, tomēr šo manevru scenārijā bija iekļauti simulēti uzbrukumi Baltijas valstu teritorijai un preventīvs kodoluzbrukums Varšavai, tāpēc šos manevrus asi kritizēja Baltijas valstis, Polija un NATO līderi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!