Laikā, kad Irāku ir pārņēmis jauns uzbrukumu vilnis, ANO sūtnis Irākā brīdina, ka "sistemātiskā vardarbība var eksplodēt jebkurā brīdī", vēsta raidsabiedrība BBC.
Irākas politiskajiem līderiem ir "nekavējoties jārīkojas, lai izglābtu valsti no šī kautiņa", aicina ANO pārstāvis Irākā Martins Koblers.
Politiskās un reliģiskās spriedzes apstākļos Irākā pēdējā laikā ir vērojams straujš vardarbības pieaugums. Vēl ceturtdien galvaspilsētā Bagdādē un ziemeļu pilsētā Mosulā sprāga vairākas bumbas, nogalinot vismaz 21 cilvēku, ziņo BBC.
Dramatiskais uzbrukumu skaita pieaugums pēdējo nedēļu laikā vieš bažas, ka varētu atgriezties tāds vardarbības līmenis kā 2006. un 2007. gadā.
Saskaņā ar ANO datiem aprīlī Irākā gāja bojā vairāk nekā 700 cilvēku.
Desmit gadus pēc ASV un Rietumvalstu invāzijas Irākā, kuras laikā gāza prezidentu Sadamu Huseinu, valstī nerimst nemiernieku radītā vardarbība, reliģiskas nesaskaņas, un politiskās konkurence starp šiītiem, sunnītiem un kurdiem.
Politiskā krīze ir padziļinājusies pēc tam, kad Irāku 2011. gadā pameta ASV karavīri. Par Irākas kara zīmīgākajiem notikumiem var lasīt šeit.
Tūkstošiem sunnītu uzskata, ka premjera Maliki valdība apspiež sunnītu mazākumu. Stabilitāti valstī nevairo arī konflikts kaimiņos esošajā Sīrijā. Irāka atrodas starp Turciju, kas atbalsta Sīrijas sunnītu nemierniekus un Irānu, kas nostājas prezidenta Bašara al Asada pusē.
"Delfi", atsaucoties uz aģentūru LETA, jau vēstīja, ka nepilnu divu mēnešu laikā uzbrukumos Irākā dzīvību zaudējuši vairāk nekā 1000 cilvēki.
Šie skaitļi gan nav tik augsti kā 2006. un 2007.gadā, kad sunnītu un šiītu savstarpējās vardarbības upuru skaits pārsniedza tūkstoti mēnesī, tomēr salīdzinājumā ar šā gada iepriekšējiem mēnešiem situācija nopietni saasinājusies.
Tomēr Irākas valdības reakcija līdz šim lielākoties aprobežojusies ar runām, pārkārtojumiem drošības dienestu augstāko virsnieku rindās un vēl dažiem neskaidriem solījumiem drošības jomā.