Hong Kong Surveillance China.JPEG-0c33f
Foto: AP/Scanpix

Bijušais Centrālās izlūkošanas pārvaldes (CIP) tehniskais darbinieks Edvards Snoudens, lūdzot Ekvadorai politisko patvērumu, sacījis, ka atgriešanās ASV viņam nozīmētu nāvi, vēsta raidsabiedrība CNN.

Ekvadoras ārlietu ministra Rikardo Patino nolasītajā bijušā spiega patvēruma lūgumā teikts, ka atgriešanās ASV Snoudenam nozīmētu necilvēcīgu izturēšanos un pat nāvi. "Maz ticams, ka man [ASV] būs tiesības uz taisnīgu tiesu un cilvēktiesību ievērošanu," vēstulē sacījis Snoudens.

Ekvadora vēl nav pieņēmusi lēmumu vai apmierināt vajātā spiega lūgumu, taču Patino sacījis, ka ņems vērā iespējamos draudus Snoudenam.

Tikmēr tīmekļa vietnes "WikiLeaks" dibinātājs Džūljens Asanžs, kurš jau gadu mitinās Ekvadoras vēstniecībā Londonā, jo šī valsts viņam piešķīrusi politisko patvērumu, solījis palīdzēt Snoudenam. Viņš ar mediju starpniecību pavēstījis, ka bijušais spiegs atrodas drošībā. Pagaidām precīza Snoudena atrašanās vieta nav zināma.  

ASV gan paziņojusi, ka izmantos visas legālās iespējas, lai panāktu meklētā aģenta izdošanu. Valstīm, kuras liks šķēršļus Snoudena izdošanai, ASV draud ar diplomātiskām sankcijām. ASV viņu apsūdz spiegošanā. Lielvalsts arī anulējusi Snoudena pasi.

Jau vēstīts, ka Snoudens svētdien pieprasīja politisko patvērumu Ekvadoram. Snoudens svētdien no Honkongas devies uz Maskavu. Krievijas mediji gan pieļauj, ka Maskava nebūs aģenta galamērķis, bet gan vien tranzītpunkts.

"Interfax", atsaucoties uz kāda avota teikto, vēsta, ka 30 gadus vecais Snaudens tālāk no Maskavas varētu doties uz Kubu. Taču citi mediji vēsta, ka tālāk meklētais aģents varētu doties uz Venecuēlas galvaspilsētu Karakasu vai Īslandi.

Gandrīz pirms gada politisko patvērumu Ekvadorā lūdza Interneta vietnes "Wiki Leaks" dibinātājs Džūljens Asanžs, kura izdošanu arī vēlas ASV. 2012.gada augustā Ekvadora nolēma Asanža lūgumu apmierināt.

Jau ziņots, ka Snoudens nodevis britu laikrakstam "The Guardian" informāciju par ASV izlūkdienestu izmantotajām datu iegūšanas programmām, tostarp masveida telefonsarunu noklausīšanos un personas izsekošanu globālajā tīmeklī, analizējot videomateriālus, fotogrāfijas un e-pastus.

Pats Snoudens izdevumam atzinis: "Es nevēlos dzīvot tādā sabiedrībā, kur notiek šādas lietas (..). Es nevēlos dzīvot pasaulē, kur viss, ko es daru un saku, tiek ierakstīts."

"The Guardian" norāda, ka savu informācijas avotu avīze atklājusi pēc paša Snoudena lūguma.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!