Delfi foto misc. - 28961
Foto: AP/Scanpix

ASV vēstniece ANO Sjūzena Raisa, beidzot savus pienākumus organizācijā, uzstājusies ar uzrunu, kurā izteikusi nožēlu par ANO Drošības padomes bezdarbību Sīrijas asinspirts novēršanā, vēsta raidsabiedrība BBC.

Aizejošā ASV vēstniece savu laiku ANO raksturoja kā "ievērojamu periodu", bet izteica nožēlu, ka pārāk maz ir darīts Sīrijas asinsizliešanas apturēšanai.

"Īpaši man ir žēl, ka Drošības padome nav rīkojusies izlēmīgāk, kad bojā ir gājuši vairāk nekā 90 000 sīriešu, bet miljoni pārvietoti," teica Raisa. "Padomes bezdarbība ir morāls un stratēģisks negods, ko skarbi tiesās vēsture," uzsvēra diplomāte.

Raisa atstāj vēstnieces ANO amatu, lai kļūtu par ASV prezidenta Baraka Obamas padomnieku nacionālās drošības jautājumos.

Raisa kritiku veltīja arī Krievijai un Ķīnai, kuras trīs reizes izmantoja savas veto tiesības ANO Drošības padomē, lai izjauktu citu valstu mēģinājumus pieņemt rezolūcijas, kas paredzēja palielināt spiedienu uz Sīrijas prezidentu Bašaru al Asadu.

2011. gada pavasarī Sīrijā sākusies tautas sacelšanās pret valdošo iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir vismaz 93 000 cilvēku. Vairāk nekā pusotrs miljons ir devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm,  vēl aptuveni 4,2 miljoni meklē patvērumu valsts iekšienē.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānasatbalstu.

Konfliktā arvien vairāk pieaug reliģiskā un etniskā vardarbība dažādo grupu vidū. Rietumvalstis, kura vēlās Asada režīma krišanu, ir noraizējušās par radikālo islāmistu pieaugošo lomu Sīrijas konfliktā, kas tikai padziļina reliģiskās nesaskaņas reģionā. Diplomātiskie risinājumi krīzes pārvarēšanai līdz šim nav devuši rezultātus.

Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!