Nelson Mandela
Foto: AFP/Scanpix
Mediķi, kas ārstē bijušo Dienvidāfrikas prezidentu un Nobela Miera prēmijas laureātu Nelsonu Mandelu, noraidījuši priekšlikumu atslēgt Mandelas dzīvības uzturēšanas iekārtas, ziņu aģentūrai AFP piektdien atklāja Mandelu ģimenes draugs Deniss Goldbergs.

"Man stāstīja, ka šis jautājums ticis aktualizēts, un ārsti pateikuši, ka šādu situāciju apsvērtu tikai tad, ja kāds orgāns pārstātu darboties," stāstīja Goldbergs, kurš vairāk nekā pusi gadsimta ir Mandelas draugs.

"Tā kā tas vēl nav noticis, viņi gatavojas turpināt stabilizēt [viņa veselības stāvokli], līdz viņš atgūsies," stāstīja Goldbergs, kurš Mandelu pirmdien apraudzīja slimnīcā.

Ceturtdien atklātībā nonākušie dokumenti, kas datēti ar 26.jūniju, gan liecināja, ka mediķi bija ieteikuši Mandelas tuviniekiem atslēgt sirgstošā eksprezidenta dzīvības uzturēšanas iekārtas.

"Viņš atrodas pastāvīgā veģetatīvā stāvoklī, un viņam elpot palīdz dzīvības uzturēšanas iekārta," bija teikts dokumentā. "Mandelas ģimenei mediķi ieteikuši atslēgt viņa dzīvības uzturēšanas iekārtas."

Dokumentā arī bija teikts, ka Mandelas ģimene šādu iespēju izvērtējusi.

Jaunākā varasiestāžu izplatītā informācija liecina, ka Mandelas veselības stāvoklis joprojām ir kritisks, taču stabils, un pēdējās dienās eksprezidenta veselības stāvoklis nav mainījies.

LETA jau ziņoja, ka Mandela tika ievietots slimnīcā 8.jūnijā ar atjaunojušos plaušu infekciju.

Pēdējo septiņu mēnešu laikā Mandela slimnīcā ievietots jau četras reizes.

6.aprīlī viņš tika izlaists no slimnīcas pēc tur pavadītām desmit dienām, kur viņam tika ārstēta pneimonija.

Mandelam novecojot, medijus periodiski pāršalc baumas, paužot bažas par leģendārā demokrātijas cīnītāja veselības stāvokli.

Aparteīda režīms Mandelu 27 gadus turēja ieslodzījumā, taču 1990.gadā, iznākot brīvībā, viņš joprojām bija uzticīgs demokrātijas principiem un spēja panākt vienošanos par vispārēju vēlēšanu tiesību atzīšanu.

1993.gadā viņš līdz ar toreizējo baltādaino Dienvidāfrikas prezidentu Frederiku de Klerku saņēma Nobela Miera prēmiju par vienošanos, kas ļāva īstenot miermīlīgu aparteīda režīma izbeigšanu un pāreju uz demokrātiju.

1994.gadā Mandela kļuva par pirmo tumšādaino DĀR prezidentu un vadīja valsti līdz 1999.gadam. Kopš 2004.gada viņš sabiedrībā rādījies reti.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!