Delfi foto misc. - 25469
Foto: AP/Scanpix

Krievijai ir pierādījumi, ka pret Sīrijas ziemeļu ciematu izšauts lādiņš, ko, visticamāk, raidījuši bruņotie nemiernieki, saturējis nervu gāzi zarīnu, atsaucoties uz Krievijas pārstāvja paziņojumu, vēsta raidsabiedrība BBC.

Tas atklāts Damaskas pieprasītā neatkarīgā ekspertīzē par martā notikušu incidentu ciematā pie ziemeļu pilsētas Alepo, žurnālistiem pastāstīja Maskavas pastāvīgais pārstāvis ANO Vitālijs Čurkins.

Krievijas ekspertu paņemto analīžu rezultāti skaidri norāda, ka uzbrukumā izmantotais lādiņš nav bijis rūpnieciski ražots un bijis pildīts ar zarīnu, norādīja Čurkins.

"Izmantotais lādiņš nav standartā paredzēts ķīmiskajām vielām," norādīja Krievijas pārstāvis. Izmantotās tehnoloģijas netiek pielietotas standarta lādiņiem, tāpēc ir pamats uzskatīt, ka ķīmiskos ieročus šajā uzbrukumā pielietojuši bruņotie nemiernieki, skaidroja Čurkins.

Ekspertīzēs rezultāti esot nosūtīti ANO ģenerālsekretāram Banam Kimūnam, kura pārstāvis norādījis, ka ANO vadītājs "visas ticamās apsūdzības uztver nopietni".

19. martā pie Alepo notikušajā incidentā gāja bojā vismaz 27 cilvēki, bet desmitiem tika ievainoti. Sīrijas valdība un bruņotie nemiernieki ķīmiskajā uzbrukumā apsūdzēja viens otru.

Damaska aicināja ANO izveidot neatkarīgu komisiju incidenta izmeklēšanai, tomēr vēlāk neļāva tai sākt darbu. Jūnijā ANO paziņoja, ka ir "ticami pierādījumi", ka pie Alepo un trīs citos gadījumos pielietos "ierobežots daudzums toksisku ķimikāliju", bet nav izdevies noteikt izmantoto vielu un to nogādāšanas līdz mērķim veidu.

Lielbritānija un Francija martā ANO ģenerālsekretāram nosūtīja vēstules, kurās izklāstīja uz zemes paraugu analīžu un aculiecinieku stāstītā balstītus pierādījumus, ka ķīmiski ieroči Sīrijā izmantoti vairākos gadījumos.

Par to, ka ķīmisko ieročus tai skaitā zarīnu, pielietojuši Sīrijas valdības spēki, jūnija paziņoja ASV.

ASV un Lielbritānija pēc Čurkova paziņojuma apliecināja, ka ir gatavas pārbaudīt visus iesniegtos pierādījumus, kas apstiprina Maskavas apgalvojumus, norāda BBC.

Jau vēstīts, ka ASV 13. jūnijā paziņoja, ka Sīrijas prezidenta Bašara al Asada režīms ir pielietojis ķīmiskos ieročus, tādā veidā pārkāpjot ASV novilkto "sarkano līniju", tāpēc ASV nemierniekiem sniegs "militāro atbalstu".   ASV paziņojumam piektdien pievienojās arī Lielbritānija. 

2011. gada pavasarī Sīrijā sākusies tautas sacelšanās pret valdošo iekārtu pāraugusi bruņotā nemiernieku un prezidenta Bašara al Asada režīma cīņā. Saskaņā ar ANO aplēsēm, konfliktā bojā gājuši ir vismaz 93 000 cilvēku. Vairāk nekā pusotrs miljons ir devušies bēgļu gaitās uz ārvalstīm,  vēl aptuveni 4,2 miljoni meklē patvērumu valsts iekšienē.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānasatbalstu.

Konfliktā arvien vairāk pieaug reliģiskā un etniskā vardarbība dažādo grupu vidū. Rietumvalstis, kura vēlās Asada režīma krišanu, ir noraizējušās par radikālo islāmistu pieaugošo lomu Sīrijas konfliktā, kas tikai padziļina reliģiskās nesaskaņas reģionā. Diplomātiskie risinājumi krīzes pārvarēšanai līdz šim nav devuši rezultātus.

Kopš sacelšanās sākuma ANO Drošības padome ir mēģinājusi atrast veidus, kā atrisināt konfliktu. Tomēr pieņemt stingras sankcijas pret Asada režīmu Drošības padomei tā arī nav izdevies, jo jau trīs reizes ANO rezolūcijas Sīrijas jautājumos bloķēja Krievija un Ķīna. 

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!