Ziemeļkoreja un Dienvidkoreja trešdien sākušas jaunas sarunas par abu valstu kopīgā industriālā kompleksa, kas atrodas Kesonas reģionā, Ziemeļkorejas teritorijā, darbības atsākšanu.
Jaunais sarunu posms noris Ziemeļkorejā pēc nedēļas nogales sarunām, kurās tika panākta principiāla vienošanās par Kesonas kompleksa darbības atjaunošanu. Tostarp Seulas un Phenjanas starpā saglabājas domstarpības par to, kura no pusēm ir vainojama kompleksa slēgšanā.
Sākoties sarunām, Dienvidkorejas delegācijas vadītājs Suhs Ho cildināja sanāksmi, sakot, ka tā ir "viens no pirmajiem soļiem uzticības virzienā".
"Es ceru, ka mēs spēsim veikt apmaiņu ar labām idejām, lai progresīvā veidā atdzīvinātu Kesonas industriālo parku," sacīja Suhs.
Viņa Ziemeļkorejas kolēģis Paks Čolsu savukārt pauda bažas par lietu praktisko pusi. "Es esmu tiešām satraukts par fabriku mašīnu stāvokli," sacīja Phenjanas delegācijas vadītājs.
Aprīlī Phenjana no Kesonas 123 fabrikām, kas pieder Dienvidkorejai, atsauca 53 000 ziemeļkorejiešu strādnieku, šo soli argumentējot ar militāro spriedzi un Seulas naidīgo izturēšanos pret Ziemeļkoreju.
Seula maija sākumā atsauca lielāko daļu uzņēmumu vadītāju.
Dienvidkoreja tagad vēlas saņemt Ziemeļkorejas garantijas, ka Phenjana turpmāk vairs vienpusējā kārtā neapturēs kompleksa darbību. Seula arī vēlas, lai Kesonas komplekss turpmāk būtu pasargāts no Phenjanas kaprīzēm.
Ziemeļkorejai šādu nosacījumu pieņemšana būs grūta, jo tas nozīmētu, ka Phenjana uzņemas atbildību par aprīlī notikušo kompleksa slēgšanu.
Ziemeļkorejas teritorijā esošais Phenjanas un Seulas valdību kopprojekts kļuvis par upuri divus mēnešu ilgušajā militārajā spriedzē, kas izraisījās pēc Ziemeļkorejas pēdējā kodolieroču izmēģinājuma šā gada februārī.
Saspīlējumam pieaugot, Phenjana teju vai ik dienu izteica draudus Dienvidkorejai un ASV. Tomēr pēdējā laikā Ziemeļkoreja ir izrādījusi samiernieciskāku nostāju, un saspīlējums Korejas pussalā ir būtiski mazinājies.