Ēģiptes pilsētās piektdien plašas protesta demonstrācijas rīko gāztā prezidenta Muhameda Mursi atbalstītāji, kas pieprasa gāzto līderi atjaunot amatā. Vienlaikus izskan armijas brīdinājumi, ka vardarbīgi protesti netiks pieļauti.
Vēl tikai ceturtdien armijas ieceltais pagaidu prezidents Adli Mansurs solīja cīnīties par stabilitāti pret oponentiem, kurus viņš apsūdzēja, ka tie grib ieraut valsti "nezināmajā".
Milzīgi protestētāju pūļi, plīvojot Ēģiptes karogiem un skanot saukļiem, pulcējās līdzās Kairas Rabaa al Adavijas mošejai, kur Mursi atbalstītāji izveidojuši nometni kopš 3.jūlijā armijas apvērsumā tika gāzts pirmais demokrātiskās vēlēšanās ievēlētais prezidents.
Mazākas demonstrācijas piektdien notika arī citviet Kairā un daudzās pilsētās visā Ēģiptē, kur cilvēki atsaucās Musulmaņu brālības aicinājumiem piedalīties "apvērsuma salaušanas" protestos.
Tā "Ēģiptes revolūcijas vēsturē būs ļoti slavena diena, ļoti svarīga diena", pirms protestu sākuma sacīja viens no pazīstamākajiem Musulmaņu brālības biedriem Farids Ismails.
Kaut arī pamatā Mursi atbalstītāju protesti ir miermīlīgi, sadursmju dēļ kopš 3.jūlija apvērsuma nogalināti vairāk nekā 100 cilvēku.
Protesta demonstrācijas piektdien Kairā Brīvības laukumā un līdzās prezidenta pilij ieplānojuši arī Mursi pretinieki, palielinot sadursmju izraisīšanās risku.
Salīdzinot ar demonstrācijām pirms apvērsuma, Mursi pretinieku demonstrācijas tagad kļuvušas mazskaitlīgākas.
Pagaidu prezidents Mansurs apliecinājis zināmu pielaidību pret Musulmaņu brālību, ceturtdien sakot, ka "taisnīguma un izlīguma plāns tiek piedāvāts visiem".
Savukārt Musulmaņu brālība, kuras politiskais spārns saņēma lielāko balsu skaitu tagad jau izformētā parlamenta apakšnama un augšpalātas vēlēšanās, kategoriski atsakās atzīt Mansura pagaidu valdību, kurā nav neviena islāmistu partiju un kustību pārstāvja.
Musulmaņu brālība cer, ka, turpinot protestus, izdosies gūt uzvaru pret apvērsumu sarīkojušajiem spēkiem.
Rabaa al Adavijas mošejas rajonā nometni izveidojuši tūkstošiem islāmistu, kas solās tur palikt, līdz būs sasniegts viņu mērķis.
"Mums nav problēmu turpināt [protestus] mēnesi vai ilgāk par mēnesi," sacīja Ismails. "Mēs esam apņēmības pilni. Neviens mūs nevar padzīt no šīs vietas vai jebkuras citas vietas."
Lielākā daļa Musulmaņu brālības līderu pēc 3.jūlijā notikušā apvērsuma ir arestēti, slēpjas no varasiestādēm vai arī cenšas sev nepievērst lieku uzmanību.
Pats Mursi kopš apvērsuma tiek turēts ieslodzījumā.
Eiropas Savienības (ES) augstā ārlietu pārstāve Ketrina Eštone vēl trešdien pieprasīja Ēģiptes pagaidu valdībai Mursi atbrīvot.