Vardarbība Alepo - 8
Foto: AP/Scanpix

Militārais trieciens Sīrijai ir attaisnojams arī bez ANO rezolūcijas humānu apsvērumu dēļ –, lai atviegloti cilvēku ciešanas, novēršot turpmāku ķīmisko ieroču pielietošanu, paziņojusi Lielbritānijas valdība.

Sīrijas režīma ķīmiskais uzbrukums ir nopietns noziegums, jo pārkāpj starptautiskos likumus, kā arī ir kara noziegums un noziegums pret cilvēci, teikts britu valdības paziņojumā.

"Tomēr juridiskais pamatojums militārai rīcībai ir humanitārā intervence; mērķis ir atvieglot cilvēku ciešanas, liedzot vai izjaucot turpmāku ķīmisko ieroču pielietošanu," teikts dokumentā.

Valdības paziņojums izskan laikā, kad ASV un Lielbritānija apsver iespēju tuvākajā laikā dot militāru triecienu Sīrijas režīmam, sodot to par 21. augustā notikušu ķīmisko uzbrukumu pie Damaskas. Vašingtona un Londona pauž pārliecību, ka par uzbrukumu ir atbildīgi prezidenta Bašara al Asada spēki, kuri to pilnībā noliedz.

Ziņas par ķīmisko ieroču pielietošanu Damaskā izmeklē ANO inspektoru komanda, kura savu darbu beigs sestdien, bet nav zināms, kad būs gatavs ziņojums par izmeklēšanas rezultātiem.

Lielbritānijas premjerministrs Deivids Kemerons, sastopieties ar parlamentāriešu pretestību, bija spiests paziņot, ka viņš nedos rīkojumu uzsākt militārās operācijas, kamēr nebūs publicēts ANO inspektoru ziņojums.

Lielbritānija ANO Drošības padomē cenšas panākt rezolūciju, kas nosodītu Sīrijas varas iestādes par ķīmisko ieroču pielietošanu, pieprasītu Damaskai ievērot starptautiskās saistības, tai skaitā pārtraukt ķīmisko ieroču lietošanu un darīt visu civiliedzīvotāju aizsardzībai no šī bruņojuma, kā arī novērst ķīmisko kauja vielu lietošanu nākotnē un ziņot par situāciju Sīrijā Starptautiskajai Krimināltiesai, teikts ceturtdien publiskotajā valdības dokumentā.

Lai mazinātu humānās katastrofas mērogus, atturot Sīrijas valdību no turpmākas ķīmisko ieroču pielietošanas, starptautiskie likumi Lielbritānijai atļauj pieņemt ārkārtas mērus arī tad, ja ANO Drošības padome nepieņem lēmumu par rīkošanos, uzsvērts britu paziņojumā.

Tiesības rīkoties sniedz humanitārās intervences doktrīna, kuras priekšnosacījumi Sīrijas gadījumā ir skaidri saskatāmi, skaidro Lielbritānija.

Sīrijas režīms divus gadus nogalina cilvēkus, vairāk nekā 100 000 ir gājuši bojā, bet gandrīz divi miljoni devušies bēgļu gaitās. Ķīmisko ieroču pielietošana blīvi apdzīvotā vietā ir kara noziegums, pamato valdība.

Lielbritānijas un tās starptautisko partneru mēģinājumi risināt konfliktu ANO Drošības padomē pēdējo divu gadu laikā ir bloķēti, ja tas notiks atkal, vairs neatliek citas iespējas, kā spēka lietošana, norādīts pamatojumā.

Šajos apstākļos ierobežots trieciens noteiktiem mērķiem ar nolūku novērst ķīmiskos uzbrukums nākotnē ir nepieciešams, proporcionāls un attaisnojams, pauž dokuments.

Jau vēstīts, ka saskaņā ar opozīcijas aktīvistu ziņām 21. augustā noticis ķīmisko ieroču uzbrukums  Damaskas  piepilsētām, kurā gājuši bojā vairāk nekā 1000 cilvēku.

ASV un Lielbritānija piedraudēja režīmam ar "nopietnu atbildi" un mediji vēsta, ka jau šonedēļ varētu sākties militārs uzbrukums Sīrijai. ASV pauž pārliecību, ka par ķīmisko uzbrukumu ir vainojami tieši režīma spēki, kuri to kategoriski noliedz.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!