Delfi foto misc. - 28759
Foto: AP/Scanpix

Krievijas prezidents Vladimirs Putins nav gatavs par 100% garantēt, ka Sīrijas varas iestādes pilnībā izpildīs visus vienošanās punktus par attiekšanos no ķīmiskajiem ieročiem, ziņo raidsabiedrība BBC.

Taču viņš norādījis, ka pēdējie notikumi ļaujot uz to cerēt.

"Vai izdosies pilnībā izpildīt visu, es nevaru pateikt par 100%, taču viss, ko mēs esam redzējuši līdz šim pēdējo dienu laikā, iedveš pārliecību, ka viss tiks izdarīts," sacījis Putins. 

"Visi iepriekšējie notikumi liecina, ka Sīrija piekritusi mūsu priekšlikumam un ir gatava darboties saskaņā ar plānu, kuru izstrādā starptautiskā sabiedrība ANO ietvaros," paudis Krievijas prezidents.

Viņš arī piebildis, ka Sīrija jau uzskata sevi par Ķīmisko ieroču ierobežošanas konvencijas dalībvalsti.

Jau vēstīts, ka 21. augustā Damaskas piepilsētās notika ķīmiskais uzbrukums, kurā opozīcija un ASV apsūdz valdības spēkus. ASV norāda, ka uzbrukumā, kurā pielietota zarīna gāze bojā gājuši vairāk nekā 1400 cilvēku.

ASV valsts sekretārs Džons Kerijs paziņoja, ka vienīgā iespēja izvairīties no uzbrukuma ir Sīrijas atteikšanās no ķīmiskajiem ieročiem. Amatpersona gan piebilda, ka tā nav reāla iespēja. Tomēr uz to ātri noreaģēja Sīrijas ciešā sabiedrotā Krievija, aicinot Damasku nodot savu ķīmisko bruņojumu starptautiskās sabiedrības rokās.

Sīrija piekrita Maskavas piedāvājumam un sestdien ASV vienojās ar Krieviju par Sīrijas ķīmisko atbruņošanu.

Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.

Pateicoties Krievijas un Ķīnas nostājai, ANO Drošības padome vairāk nekā divus gadus ilgstošā konflikta laikā tā arī nav spējusi vienoties par pasākumiem asinsizliešanas apturēšanai.

Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu. 

Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!