Grieķijas policija arestē 'Zelta rītausmas' līderi
Foto: AFP/Scanpix

Grieķijas policija sestdienas rītā arestējusi neonacistu partijas "Zelta rītausmas" līderi Niku Mihaloliaki un meklē vēl desmitiem tās locekļu, veicot izmeklēšanu par partijas biedra pastrādātu slepkavību.

56 gadus vecais Mihaloliakis tika arestēts līdzās ar partijas parlamenta deputātu un partijas preses pārstāvi Iliu Kasadiari, viņus apsūdzot piederībai "noziedzīgai organizācijai". Mihaloliakis tiek apsūdzēts noziedzīgas organizācijas dibināšanā.

Aresta orderi izdoti par vēl vismaz pieciem no 18 parlamentā pārstāvētajiem "Zelta rītausmas" locekļiem un desmitiem partijas biedru.

Partijas savā mājaslapā apstiprinājusi, ka arestēti četri no tās deputātiem parlamentā un ap 30 "Zelta rītausmas" biedru. Partija aicina savus biedrus pretoties "pretlikumīgajiem pasākumiem".

Šajā nedēļas nogalē viņi tiks saukti tiesas priekšā, kur viņiem oficiāli tiks izvirzītas apsūdzības.

Iepriekšējā dienā "Zelta rītausma" draudēja aiziet no parlamenta, kas varētu destabilizēt valsti, jo būtu nepieciešams organizēt daudz papildvēlēšanu.

"Zelta rītausma" pēdējās dienās strauji zaudējusi popularitāti un izpelnījusies sabiedrības kritiku, kas trešdien pārauga plašos protestos pret neonacistu vardarbību.

Protestus izraisīja hiphopa mākslinieka Pavla Fisa slepkavība, kuru pastrādāja kāds "Zelta rītausmas" atbalstītājs.

Arī varasiestādes sākušas bargāk vērsties pret partijas aktivitātēm, rūpīgi pārbaudot saikni starp partiju un policiju un pētot partijas biedru iespējamos noziegumus.

"Zelta rītausma" noliedz, ka būtu neonacistiska partija, un apgalvo, ka nekādi nav saistīta ar Fisa slepkavību.

"Zelta rītausma" vēl nesen tika uzskatīta par Grieķijas politiskās skatuves perifērijas spēlētāju, tomēr pēdējās parlamenta vēlēšanās par to nobalsoja vairāk nekā 400 000 pilsoņu, un no Grieķijas parlamenta 300 mandātiem partija izcīnīja 18.

Līdz šim "Zelta rītausma" šķita imūna pret apsūdzībām vardarbībā, tomēr pēdējās sabiedriskās domas aptaujas liecina, ka partijas popularitāte kopš Fisa slepkavības ir strauji kritusies.

Ja "Zelta rītausma" aizietu no parlamenta, būtu jāorganizē papildvēlēšanas visos vēlēšanu apgabalos, kurus partijas deputāti pārstāv. To vidū ir vairums valsts lielāko vēlēšanu apgabalu.

Politiskā stabilitāte ir būtisks faktors starptautisko kreditoru acīs, un Grieķijas augstākās amatpersonas jau pasteigušās noliegt jebkādas baumas, ka valdība būtu apdraudēta.

Papildvēlēšanas nenovestu pie vispārējām vēlēšanām, kas varētu destabilizēt valsti, uzsvēra iekšlietu ministrs, vienlaikus atzīstot, ka visa šī lieta jau tā nodarījusi pietiekamu kaitējumu valstij un vispārējas vēlēšanas situāciju tikai pasliktinātu.

Grieķijas premjerministra vietnieks un sociālistu līderis Evangels Venizels savukārt norādīja, ka tie nav draudi, bet lieliska iespēja.

"Zelta rītausma" aicina atcelt Grieķijas tautsaimniecības glābšanas programmas un dzēst visus parādus, kas ir radušies kopš 1974.gada, tos raksturojot kā "nelegālus un odiozus" - tādus, kas nav ņemti valsts interesēs un tāpēc nav atmaksājami.

Partija arī aicina no valsts izraidīt visus nelegālos imigrantus. Lai apturētu nelegālo imigrantu ieplūšanu valstī, uz Grieķijas-Turcijas robežas ir jāizvieto kājnieku mīnas, uzskata partija.

Kāda tiesu amatpersona žurnālistiem trešdien atklāja, ka prokurori jau ir atraduši pierādījumus, kas varētu novest pie partijas atzīšanas par noziedzīgu organizāciju.

Tas būtu pirmais solis partijas apvaldīšanā, jo tūlītēja pasludināšana par pretlikumīgu būtu sarežģīts process saskaņā ar šobrīd spēkā esošajiem likumiem.

Tā vietā valdība ļāvusi noprast, ka plāno savaldīt "Zelta rītausmu", apcērpot tās finansējumu un vēršoties pret atsevišķiem partijas biedriem, kas tiek turēti aizdomās par uzbrukumiem imigrantiem un politiskajiem oponentiem.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!