Sīrija paredzējusi izpildīt Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Drošības padomes izvirzītos nosacījumus attiecībā uz ķīmisko ieroču lietojumu, svētdien paziņojis Sīrijas prezidents Bašars al Asads, vēsta ārvalstu mediji.
Asads ar šādu paziņojumu nācis klajā intervijā Itālijas televīzijā. Iepriekš arī Sīrijas ārlietu ministrs Valids Mualems bija paudis valdības gatavību izpildīt rezolūcijas nosacījumus, kas paredz ķīmisko ieroču likvidāciju.
Rezolūcija, kas uzliek par pienākumu valstij spert konkrētus soļus attiecībā uz ķīmiskajiem ieročiem, pieņemta vienbalsīgi - to atbalstījušas visas 15 ANO Drošības padomes dalībvalstis.
Rezolūcija neparedz sankcijas, taču tās neizpildīšanas gadījumā, tostarp, nelegālā ieroču nodošanas gadījumā vai to pielietošanas gadījumā Sīrijā, neatkarīgi no tā, kurš to dara, atstāj iespējas balsot par stingru rīcību, līdz pat militārai reakcijai.
Rezolūcijā arī izteikta prasība visām valstīm nesniegt palīdzību ķīmisko ieroču ražošanā, izmantošanā un pielietošanā.
Jau vēstīts, ka ANO Drošības padome vienbalsīgi pieņēmusi rezolūciju attiecībā uz Sīrijas ķīmisko ieroču iznīcināšanu, vēsta raidsabiedrība BBC.
Rezolūcija uzliek par pienākumu Sīrijai iznīcināt visus ķīmisko ieroču krājumus, kā arī nodrošināt starptautiskajiem inspektoriem iekļūšanu valstī. Tāpat dokumentā tiek nosodīta ķīmisko ieroču lietošana Sīrijā, taču tajā neviena no konfliktā iesaistītajām pusēm nav nosaukta par vainīgu.
ANO Drošības padome divas nedēļas centās vienoties par rezolūciju Sīrijas ķīmiskās atbruņošanās lietā.
ASV un Krievijas panāktā vienošanās paredz, ka Sīrijai, kura paudusi gatavību atteikties no ķīmiskajiem ieročiem, jāiesniedz detalizēta atskaite par savu ķīmiskā bruņojuma arsenālu un tā ražošanu, ko Damaska jau ir izdarījusi. Pēc tam jānodrošina starptautisko inspektoru piekļuve ar ķīmiskajiem ieročiem saistītos objektos, kam sekotu ieroču iznīcināšana.
Vienošanās vismaz uz laiku ir novērsusi ASV solīto militāro triecienu Sīrijai, lai sodītu režīmu par 21. augustā notikušu ķīmisko uzbrukumu, kurā Vašingtona apsūdz oficiālo Damasku, kas savu vainu kategoriski noliedz.
Rietumvalstis gan ir skeptiskas par Sīrijas prezidenta Bašara al Asada valdības patieso vēlmi sadarboties un pildīt vienošanos. Tikmēr eksperti paredz, kaķīmisko ieroču iznīcināšana var izrādīties daudz grūtāks un garāks process, nekā plānots.
ANO ekspertu ziņojums liecina, ka 21. augusta uzbrukumā pie Damaskas izmantots zarīns, kas šauts ar zeme - zeme raķetēm. ASV dati liecina, ka minētajā uzbrukumā bojā ir gājuši vairāk nekā 1400 cilvēku. Francija un ASV uzskata, ka ANO ziņojums, kurš gan nenosaka uzbrukumā vainojamo pusi, skaidri norāda uz Sīrijas režīma atbildību.
Uz režīma vainu norādot izmantotais zarīna daudzums, raķešu lidojuma trajektorija, uzbrukumam nepieciešamais aprīkojums un citi faktori, kas nešaubīgi norāda uz režīma vainu. Par labu šim viedoklim liecina arī tas, ka uzbrukumā izmantotas zeme-zeme tipa raķetes, kādas esot tikai Sīrijas valdības rīcībā.
Nemieri Sīrijā sākās kā pret valdību vērstas demonstrācijas 2011. gada pavasarī, kas ātri pārauga plaša mēroga pilsoņu karā, kurā jau gājuši bojā vairāk nekā 100 000 cilvēku.
Nemiernieku kustības "mugurkauls" ir valstī vairumā esošie sunnītu musulmaņi, kamēr Asadu atbalsta galvenokārt šiītu musulmaņu atzara - alavītu pārstāvji un citas minoritātes. Valdības spēki var paļauties uz Krievijas un Irānas atbalstu.
Pret Asadu karojošo spēku pusē netrūkst arī radikāli islāmistu kaujinieki un ar starptautisko teroristu tīklu "Al Qaeda" saistīti grupējumi.