Gandrīz 30 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo kā vergi, atklāj pētījums
Foto: stock.xchng
Gandrīz 30 miljoni cilvēku pasaulē dzīvo kā vergi, liecina jauns ceturtdien publiskots pētījums, kas sniedz priekšstatu par moderno verdzību 162 pasaules valstīs.

"Globālais verdzības indekss 2013" liecina, ka vislielākais skaits paverdzināto cilvēku ir Indijā - 14 miljoni. Savukārt Mauritānijā ir vislielākais paverdzināto cilvēku skaits attiecībā uz kopējo valsts iedzīvotāju skaitu, verdzībā iesaistīto cilvēku skaitam veidojot 4% no populācijas. Šajā Āfrikas valstī verdzībai ir dziļas vēsturiskas saknes.

Latvija indeksā ierindota 131.vietā, pētniekiem secinot, ka Latvijā paverdzināti 2040 cilvēki. Pētījumā secināts, ka Lietuvā paverdzināti 2909 cilvēki, ierindojot to indeksā 128.vietā, bet Igaunijā - 1496 vergi, ierindot to 129.vietā.

Pēc "Globālā verdzības indeksa" sastādītāju aplēsēm, visās Baltijas valstīs paverdzināto cilvēku skaits veido 0,1% no populācijas.

Indeksu veidojusi Austrālijā bāzētā tiesību aizstāvju organizācija "Walk Free Foundation" (WFF), kuru šā gada maijā dibināja austrāliešu filantrops kalnrūpniecības nozares pārstāvis Endrū Forests un viņa sieva Nikola. Organizācijā strādā 20 cilvēki, un tā bāzēta Austrālijas rietumu pilsētā Pērtā.

Organizācija indeksu veidojusi, atsaucoties uz "mūsdienu verdzības" definīciju, kas ietver pašu verdzību, verdzībai līdzīgu praksi, piemēram, parādu jūgu, piespiedu laulības un bērnu izmantošanu un pārdošanu, kā arī cilvēku kontrabandu un piespiedu darbu.

Kā skaidro indeksa veidotāji, paverdzināto cilvēku skaits populācijā aprēķināts, vispārinot nejaušā izlasē atlasīto respondentu aptauju datus un katrai valstij piemērojot koeficientu pēc sekundāriem faktoriem - valstī esošā situācija diskriminācijas, attīstības un cilvēktiesību jomās, valsts stabilitāte un valsts pretverdzības politika.

Pēc pētnieku novērtējuma indeksā uzskaitītās paverdzināto cilvēku skaita aplēses, visdrīzāk, ir krietni zemākas par reālo situāciju.

"Daudzām valdībām nepatiks dzirdēt to, kas mums sakāms," ziņu aģentūrai AFP norādīja WFF vadītājs Niks Grono, piebilstot, ka viņi ir gatavi sadarboties ar tām valdībām, kuras to vēlēsies, lai labāk izvērtētu mūsdienu verdzības jautājumu.

Pētījums liecina, ka vislielākais paverdzināto cilvēku skaits ir Indijā, Ķīnā, Pakistānā un Nigērijā. Bet proporcionāli visvairāk cilvēku paverdzināti Mauritānijā, Haiti, Pakistānā, Indijā, Nepālā, Moldovā, Beninā, Kotdivuārā, Gambijā un Gabonā.

Moldova ir vienīgā Eiropas valsts, kas ierindojusies pirmajā desmitniekā.
Krievija ierindojusies 49.vietā, Ķīna 48.vietā, ASV 134.vietā, Francija 139.vietā, bet Lielbritānija - 160.vietā, proti, pašā saraksta apakšā.
WFF secinājusi, ka 72% paverdzināto cilvēku dzīvo Āzijā.

No desmit valstīm, kur verdzība ir visplašāk izplatīta, Moldova un Kotdivuāra smagi strādā, lai cīnītos ar šo problēmu. Taču verdzības vissmagāk piemeklētās trīs valstis - Mauritānija, Haiti un Pakistāna - ir pasīvas vai vispār nedara neko, secinājusi WFF.

"Verdzība eksistē visās valstīs pasaulē," uzsvēra Grono, piebilstot, ka šīs problēmas apmēru noteikšana katrā valstī liks politiķiem rīkoties.
WFF cer, ka viņu veidotais rādītājs palīdzēs valstīm apzināties un cīnīties pret šo problēmu.

WFF aplēses - 29,8 miljoni paverdzinātu cilvēku - ir lielākas, nekā iepriekšējie mēģinājumi aptvert modernās verdzības apmērus. Starptautiskā Nodarbinātības organizācija (ILO) aplēsusi, ka piespiedu darbam pakļauts 21 miljons cilvēku.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!