Delfi foto misc. - 32000
Foto: AFP/Scanpix

Liecības par rupjiem cilvēktiesību pārkāpumiem totalitārajā Ziemeļkorejā "līdz asarām" ir novedušas pat daudz pieredzējušo ANO izmeklēšanas komisijas vadītāju, vēsta raidsabiedrība BBC.

"Esmu tiesnesis ar 35 gadu darba pieredzi, šajā laikā tiesā esmu skatījis daudz skumju lietu, kas nedaudz nocietina sirdi. Bet pat manā gadījumā bija virkne liecību, kas noveda mani līdz asarām," atklāj atvaļinātais austrāliešu tiesnesis Maikls Kirbijs, kurš vada ANO komisiju Ziemeļkorejas cilvēktiesību pārkāpumu izmeklēšanai.

Komisija augustā sāka vēsturē pirmo ANO izmeklēšanu par cilvēktiesību situāciju izolētajā valstī, uzklausot no komunistu valstības aizbēgušo aculiecinieku stāstus. Phenjana izmeklēšanu uzskata par "politisku sazvērestību" un nav ļāvusi komisijai darboties savā teritorijā, kā arī ir atteikusies sadarboties.

Aculiecinieki komisijai jau pastāstījuši par sistemātiskām spīdzināšanām, badu un nāvessodiem. Izmeklētāju rīcībā jau ir "bagātīgas liecības" par cilvēktiesību pārkāpumiem noslēgtajā valstī, norāda Kirbijs.

"Dažas liecības ir īpaši šausmīgas," atklāj bijušais tiesnesis.

Jau vēstīts, ka asarās liecību sniegšanas laikā, atceroties šausmīgos notikumus, izplūduši arī daži no lieciniekiem.

Viens no bēgļiem Kims Sogdžu, kura māte ir mirusi cietumā, bet viņas ķermenis paturēts eksperimentiem un ģimenei tā arī nav atdots, stāstīja, ka kādā cietumā kameras durvis bijušas tikai pusmetru augstas, bet mazajā telpā sadzīti 40 -50 ieslodzītie, kuri nevar ne apsēstie, ne stāvēt zemo griestu dēļ, viņš stāsta. "Jūs esat kā dzīvnieki un jums ir jārāpo kā dzīvniekiem," teikuši apsargi. Ieslodzītie baroti ar ūdeņainu zupu, kurā bijuši akmeņi.

Cita lieciniece ar ģimeni aizbēgusi no Ziemeļkorejas un Ķīnā nonākusi piespiedu laulībās, bet vēlāk arestēta un nosūtīta atpakaļ uz izolēto valsti. Lai novērstu iespējamo bēgšanu, cietuma amatpersonas saķēdējušas viņu kopā ar trim citām sievietēm un likušas cilāt lielus smagumus.

Sievietēm, kas atgriežoties no Ķīnas ir stāvoklī, piespiedu kārtā tiek veikti aborti. "Ziemeļkoreja nevēlas lai valstī turpinās ķīniešu asinis," stāsta sieviete.

Citi liecinieki pastāstījuši par drošības iestāžu realizēto cilvēku nolaupīšanu, sišanu un pastāvīgu ieslodzīto pazemošanu.

Kādai sievietei cietumā likts spainī noslīcināt pašas jaundzimušo bērnu, bet kāds cits kopš dzimšanas nometnē dzīvojis vīrietis pārticis no ķirzakām un zāles, kā arī bijis liecinieks savas mātes un brāļa publiskam nāvessodam.

Cilvēktiesību pārkāpumi Ziemeļkorejā ir "sistemātiski, plaši un smagi", uzskata ANO. Komisija ziņojumu par izmeklēšanas rezultātiem ANO iesniegs 2014. gada martā.

Tiek uzskatīts, ka Ziemeļkorejā notiek sistemātiski cilvēktiesību pārkāpumi, tai skaitā spīdzināšana un cilvēku nolaupīšana, kā arī darbojas ieslodzījuma nometnes.

Seko "Delfi" arī Instagram vai YouTube profilā – pievienojies, lai uzzinātu svarīgāko un interesantāko pirmais!